خبرهای تازه

وضعیت در روستای مامنددره ولسوالی اچین پس از پرتاب بزرگترین بمب غیر هسته یی

(Last Updated On: آوریل 16, 2017)

Captureبزرگ ترین بمب غیر هسته یی امریکا پایگاه های اصلی داعش در اچین ننگرهار را هدف قرار نداده است.

برخی از نظامیان کشور می گویند که امریکا به جای هدف قرار دادن مرکزهای اصلی داعش، بزرگترین بمب اش را در روستای مومند دره به آزمایش گرفته است.

شام روز پنجشنبه (24 حمل) نیروهای امریکایی بزرگترین بمب دنیا موسوم به ” مادر بمب ها ” را بالای روستای مومند دره ولسوالی اچین که در بین دو کوه واقع شده و پناهگاه داعشیان شده بود، پرتاب کردند.

به دنبال آن اکنون نیروهای افغان و نظامیان امریکایی در نزدیکی این دره مستقر شده اند و از هوا و زمین مواضع داعش را هدف قرار می دهند.

به اساس آمار نیروهای امنیتی تا کنون از محل رویداد 92 جسد داعشی دریافت شده است.

منابع به آریانانیوز می گویند که از تونل اول 22 جسد، از تونل دوم 60 جسد و از تونل سوم 10 جسد افراد داعش بیرون شده است.

به گفته برخی نظامیان امریکا نخواسته مرکزهای اصلی داعشیان را هدف بگیرد چرا که مرکز های بزرگ داعش بالاتر از جای است که نشانه بزرگترین بمب غیر هسته یی قرار گرفته است.

یکی از سربازان که نخواست هویت اش افشا شود گفت: ” امریکایی ها بمب خود را آزمایش کردند، مرکز های اصلی نابود نشده است”.

خبرنگار آریانانیوز که به نزدیکی مرکزهای داعشیان در مومنددره رفته است می گوید محله وحشت زده به نظر میرسد، داعشیان هر مکانی را پایگاه ساخته بودند، نیروهای دولت هم هر پایگاه را با خاک یکسان کرده اند و هیچ فرد ملکی به چشم نمی خورد.

تنها نشانه هایی از خلافت اسلامی و پرچم های داعش و خانه ها و بازار های جنگ زده در سکوت قرار دارد و بر نظر می رسد.

یک افسر کوماندو به آریانانیوز گفت: ” داعشیان مراکز زیادی دارند، اینجا از مکتب ها و مساجد بیشتر به حیث پایگاه استفاده می کردند، اما نابود شان می کنیم “.

مرکز های داعش در اچین پررنگ است یک تا دو تا نه بل به ده ها مرکز می رسد. از این مرکز ها برای سربازگیری، آموزش و  سوق و اداره شان کار می گرفتند و هویت جنگجویان داعشی هم بیشتر پاکستانی می باشد.

محلی که بزرگترین بمب در آن پرتاب شده تا حال هیچ نظامی نرفته، تنها در نزدیکی دره، نظامیان امریکایی و افغان مستقر اند.

هرازگاهی نیروهای کوماندو از زمین و نیروهای امریکایی هم از هوا مواضع داعش را نشانه گلوله و بمب قرار می دهند و گفته می شود بشمول فرماندهان این گروه داعشیان زیادی کشته شده اند.

شینواری ولسوال اچین گفت: ” امریکایی ها از هوا مواضع داعش را هدف قرار می دهند “.

مردم از ظلم و ستمی که داعشیان روا داشته اند، به ستوه آمده اند و انتظار دارند که نیروهای دولتی در تبانی با نظامیان امریکایی تمامی لانه و کاشانه داعش را زیر و رو کنند.

شیر احمد شینواری مشاور رییس اجرایی گفت: “مردم از این حمله امریکا خوشحال اند و باید عملیات های هوایی و زمینی در برابر داعش ادامه یابد “.

عملیات نیروهای کوماندوی افغانستان به همکاری نظامیان امریکایی تا زمانی به تندی اش ادامه خواهد یافت که تمام ساحات در اچین از حضور داعشیان پاکسازی شود چرا که اچین از پایگاه های بزرگ مدیریتی داعش در افغانستان پنداشته می شود.

گزارشگران: باعث حیات و باز محمد راوش

About Ariana News

Avatar

Check Also

پیشرفت‌ها در روند صلح روی پیکارهای انتخاباتی سایه افگنده است

(Last Updated On: آگوست 20, 2019) شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، به دلیل آن‌چه …