خبرهای تازه

وضعیت امنیتی در فراه هر روز بدتر می شود

(Last Updated On: مارس 13, 2018)

حلقه امنیت در فراه از سوی طالبان هر روز تنگ تر می شود.

در حالیکه برخی از مناطق حومه یی شهر در اداره طالبان است، مقام ها در این ولایت می گویند پاسگاه های امنیتی به گونه زنجیره ای در اطراف شهر فراه به دست طالبان سقوط می کند.

در حال حاضر ولسوالی های گلستان، خاک سفید و باکوا در میزان بلند نا امنی قرار دارند، در حالیکه ولسوالی های بالابلوک، شیب کو، لاش جوین و انار دره هم چندان امن نیستند.

بالابلوک میدان جنگ روز فراه نامیده می شود. ولسوالی گلستان مسیر انتقال پایپ لاین گاز تاپی از هرات به هلمند است. مقام های محلی می گویند طالبان نمی خواهند که این دو ولسوالی امن باشد.

طالبان از ولایت های غور، هرات و هلمند دست هم داده وارد فراه شده اند تا در جنگ اینجا نفوذ بیشتری داشته باشند.

همزمان، گزارش های وجود دارد که عاملان نفوذی سبب سقوط پاسگاه های امنیتی می شوند. این هم تایید شده است که چندین بار در سقوط پاسگاه ها، نخست نظامیان مسموم شده اند و سپس برآنها گلوله باری شده است. عاملان نفوذی در کشور را ارتش نیز رد نمی کند.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی در مورد می افزاید: “عوامل نفوذی هر دستگاه که در افغانستان است، کوشش می کنند که در این عرصه دست آورده های داشته باشند و در افغانستان هم است اکثر نفوذی ها را دستگیر کرده ایم شما خبر دارید تلفاتی که در آن تا کنون به وجود آمده در میدان جنگ به وجود آمده.”

پیش از این والی فراه گفته بود که طالبان با سلاح های روسی جنگ می کنند حالا عکس این قضیه نگرانی های جدی از تجهیز طالبان توسط ایران در غرب افغانستان و فراه وجود دارد.

حکمت الله شهباز، آگاه سیاسی در رابطه اظهار داشت: “بدون شک ایران تلاش دارد تا در یک پروسه طالبان را تجهیز کنند و این ها می خواهند که یک گروه بزرگ تروریستی را در اختیار خود داشته باشند.”

این در حالیست که تنها درجریان  پنج روز ولسوالی اناردره فراه و چهار پاسگاه از سوی طالبان در دیگر ولسوالی ها  سقوط کرده است که شماری نیروهای دولتی نیز در این درگیری ها جان باخته اند.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم عبدالله: بدون رسیدگی به تقلب های انتخاباتی اعلام نتایج ابتدایی برای ما قابل قبول نیست

(Last Updated On: دسامبر 11, 2019)دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» هشدار می‌دهد که بدون رسیدگی …