خبرهای تازه

وزیر دفاع امریکا طرح خصوصی سازی جنگ افغانستان را رد کرد

(Last Updated On: آگوست 29, 2018)

طرح خصوصی سازی یا واگذاری جنگ افغانستان به کمپنی های امنیتی خصوصی ابتدا از سوی ایرک پرنس رییس شرکت بلک واتر مطرح شد و اخیرن گزارش های نشر شد که کاخ سفید نیز این طرح را بررسی خواهد کرد.

اما جیمس متیس وزیر دفاع امریکا این طرح را رد کرد.

این مقام نظامی ارشد امریکایی می گوید خصوصی سازی جنگ افغانستان در شرایط کنونی فکر نادرست و دور از نیاز است.

آقای متیس تاکید دارد که راهبرد جدید امریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی تغییر نخواهد کرد و حضور نظامی امریکا تا پایان تحرکات هراس افگنان ادامه خواهد یافت.

او می گوید: “تا زمانی‌که ایالات متحده پشتیبانی متعهدانش را دارد شاید خصوصی سازی جنگ یک ایده جامع نباشد. اما در مورد حضور طولانی ما در افغانستان 39 کشور از سازمان ملل از ما حمایت می کنند. ایالات متحده تنها نیست. حضور ما در آن جا تا زمانیست که مطمین شویم که امنیت آمریکا تهدید نمی شود.”

وزیر دفاع امریکا همچنان می گوید تلاش ها برای کاهش نفوذ ایران، شکست داعش و تقویت نیرو های افغان ادامه خواهد یافت.

درهمین حال جنرال جوزف دانفورد رییس ستاد ارتش امریکا می گوید نباید دشمنان افغانستان در انتظار خروج نیروهای ناتو باشند.

آقای دانفورد گفته که “ما می خواهیم با حضور ما منافع مشترک دیپلوماتیک و امنیتی خود را حفظ کنیم. شاید شکل حضور ما تغییر کند. بطور مثال چند سال گذشته ما بیشتر از یکصد هزار نیرو در افغانستان داشتیم اما حالا نزدیک به چهارده هزار عسکر داریم، بناءً روابط همیشگی دیپلوماتیک ما با افغانستان و همچنان آسیای جنوبی باقی خواهد ماند.”

در سوی دیگر، مشاور ارشد وزارت خارجه امریکا مداخلات ایران در امور افغانستان و منطقه را قابل پذیرش ندانسته می گوید ایران باید بداند که امریکا در کنار متحدین خود از منافع آنها دفاع می کند.

بریان هوک، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا در مورد چنین ابراز نظر می کند: “ایران همچنان باید از حمایت طالبان و دیگر گروه های هراس افگن در افغانستان و منطقه دست بردارد و رهبران  القاعده را حمایت نکند و ایران باید رفتار تهدید آمیزش را در برابر همسایه هایش که بیشتر آن ها شرکای ایالات متحده هستند، متوقف کند.”

این در حالیست که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در آخرین اظهارات اش در مورد آب های افغانستان گفته است که کشورش از اهرم های مختلف برای حل اختلافات با افغانستان استفاده خواهد کرد که این اظهارات واکنش های تند را در کشور به دنبال گرفت.

About Ariana News

Check Also

وزارت دفاع ملی: عملیات “الفتح” طالبان شکست خورده است

(Last Updated On: می 25, 2019) عملیات “الفتح” طالبان با شکست مواجه شده و هیچ …