خبرهای تازه

وزیر دفاع امریکا در یک سفر غیرمنتظره با رهبران حکومت افغانستان در کابل دیدار کرد

(Last Updated On: سپتامبر 7, 2018)

جیمز متیس وزیر دفاع و جنرال جوزف دانفورد رییس ستاد ارتش امریکا در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شدند و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کردند.

رییس جمهور و رییس اجرایی در ارگ ریاست جمهوری از وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش میزبانی کرده اند و روی مهم ترین موارد نظامی و سیاسی افغانستان گفتگو داشته اند.

ارگ می گوید: بحث ها در مورد گفتگو های صلح با طالبان، ادامه مبارزه با هراس افگنی برگزاری انتخابات ماه آینده و همچنان گفتگو با پاکستان صورت گرفت.

تمایل ها برای برقراری صلح افغانستان در این چند ماه اخیر بیشتر از گذشته اوج گرفته است تا حدی که سه ماه پیش آتش بس میان طالبان و حکومت افغانستان برا قرار شد که تماس نمایندگان امریکا و طالبان را در قطر در پی داشت.

این سفر متیس یک سال پس از آن صورت می‌ گیرد که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، راهبرد جدیدی را برای افغانستان اعلام کرد که نتیجه آن تعهد ایالات متحده به استقرار چند هزار نیروی نظامی در کشور بدون تعیین محدودیت زمانی خاصی بوده است.

سمیع دره یی، فعال مدنی گفت:” موضوع صلح افغانستان را که در نظر گرفته اند وزیر دفاع امریکا برای همان به کابل آمده است و این سفر پیش از آن گفتگو ها میان طالبان و امریکایی ها نیز وجود داشته است.”

درگیری طولانی افغانستان پس از هفده سال همچنان ادامه دارد و در حالیکه نشانه ‌ای از تحول خاصی در عرصه نظامی در این جنگ دیده هویدا نیست، تازه واشنگتن در همین سفر می خواهد زمینه آشتی اسلام آباد و کابل را نیز فراهم کند.

میرزا محمد یارمند، آگاه نظامی در مورد بیان داشت:”می بینم سیل از پدیده های هراس افگنی از خاک پاکستان وارد افغانستان می شود و مردم افغانستان را می کشد و در نتیجه ای و دولت امریکا به جای کمک به پاکستان فشار بیاورد تا از تروریست پروری دست بکشد.”

هرچند افزایش حملات هراس افگنانه در روز های اخیر امید سریع برقراری صلح را میان مردم اندی تضعیف کرده است اما با آنهم حکومت برای روند گفتگو های صلح با طالبان می گوید متعهد است.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

نگرانی‌ها از فعالیت‌ گروه داعش در افغانستان

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  سازمان ملل متحد، خاک افغانستان را یگانه مکان امن …