وزیر خارجه هالند از روند آتش بس و برنامه صلح افغانستان استقبال کرد

(Last Updated On: ژوئن 20, 2018)

وزیر خارجه هالند، ستیف بلاک در دیدار با رییس جمهور اشرف غنی از روند آتش بس و برنامه صلح افغانستان استقبال کرد.

آقای بلاک اظهار نمود که آتش بس و تلاش برای صلح در شرایط کنونی یک نیاز جدی است و اتحادیه اروپا و هالند ضمن حمایت از نیرو های افغان، در روند صلح نیز کابل را همکاری خواهد کرد.

وی گفت: “بدون شک صلح و ثبات برای مردم افغانستان مهم است. اما این برای مردم هالند نیز با اهمیت است. بخاطریکه زمانی شما در این جا در جنگ و فقر زندگی می کنید، نه تنها افغانستان را متاثر می سازد بلکه تمام جهان و هالند را نیز متاثر می کند. به همین منظور من می خواهم در مورد نظرات رییس جمهور افغانستان راجع به وضعیت جاری بدانم. من میدانم که پیشرفت ها صورت گرفته است. شما چند روز قبل شاهد آتش بس بودید که حایز اهمیت فوق العاده زیادی است و با آینده کشور کمک می کند.”  

وزیر خارجه هالند همچنان بیان نمود که به زودی ۶۰  نظامی هالندی برای آموزش نیرو های ویژه به افغانستان خواهند آمد.  

آقای بلاک تصریح کرد: “نیروهای ما در کارزار آموزش قوای خاص مهارت بسیار خوبی دارند. شما بخاطر رزمیدن با هراس افگنی به نیروی بیشتر نیاز دارید. از همین رو ما نه تنها حضور خود را امتداد می بخشیم، بلکه نیروهای بیشتر را نیز می فرستیم.”

او همچنان برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را مهم دانسته و از حکومت افغانستان خواست تا در این روند همه افغان ها یکسان اشتراک کنند.

وزیر خارجه هالند نیز افزود: “این خیلی مهم است تا مردم در روند رای دهی، خود را مصوون و آزاد حس کنند. این چیزی است که در بسیاری از بخش های کشور وجود دارد. اما در بخش های دیگر مردم خود را مصوون حس نمی کنند. به همین خاطر ما از نیروهای امنیتی و پولیس شما حمایت می کنیم تا مردم بتوانند به شکل مصوون از حق رای خود مستفید شوند.”

 انتخابات پارلمانی قرار است در ۲۸  میزان برگزار شود اما هنوز هم امنیت چالش کلان در برابر این روند گفته می شود. 

  گزارشگر: ظاهر قادری

About Ariana News

Check Also

تلفات غیرنظامیان در کشور ۱۹درصد افزایش یافته است

(Last Updated On: آوریل 24, 2019) یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، افزایش ۱۹ درصدی تلفات …