خبرهای تازه

وزیر تجارت و صنایع افغانستان رشد صنعت را یگانه راه پیشرفت این کشور میداند

(Last Updated On: سپتامبر 6, 2015)

vlcsnap-2015-09-06-16h31m50s137

همایون رساء وزیر تجارت و صنایع کشور میگوید : صنعت در افغانستان با چالش های جدی روبرو است و در روز های نزدیک راه حل های لازم روی دست گرفته خواهد شد.

 

از سوی دیگر رییس اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان تاکید میکند که تولیدات داخلی باید افزایش یابد.

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع در نشست حمایت از صنعت افغانستان میگوید، فعلا صنعت در کشور با مشکلات و چالش های زیادی روبرو است و بخاطر از بین بردن این مشکلات میکانیزم جدیدی را روی دست دارند.

 

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع  میگوید ” پالیسی مذکور با در نظر داشت وضیعت اقتصادی فعلی افغانستان ، توانایی های بالقوه آن، مشکلات سکتور های موجود، پیشرفت های فعلی و شیوه های موثر جهت انکشاف صنایع تدوین گردیده است”

از سوی دیگر قربان حقجو رییس اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان یا آیسا می افزاید تولیدات داخلی باید افزایش یابد.

قربان حقجو رییس اداره حمایت از سرمایه گذاری میگوید ” نیروی بشری قوی سبب پیشرفت زیاد در اقتصاد میشود. امسال 776 فابریکه فعال داریم و فابریکات پارک های صنعتی با مشکلات زیاد و جدی روبرو است”

معاون اطاق های تجارت با تایید این مطلب مالیات گزاف، موجودیت فساد اداری ، نبود مارکیت ، برق و نبود زمین  را یکی از مشکلات دیگر عنوان میکند.

خان جان الکوزی معاون اطاق های تجارت و صنایع کشور میگوید “سیستم مالیاتی فعلی در کشور شرایط مناسب را برای تولیدات داخلی مهیا کرده نمی تواند و ممالک خارجی به خصوص همسایه ها  را قادر میسازد تا با استفاده از پالیسی صنایع آسیب پذیر کشور را بیشتر ضربه بزنند”

با این حال آگاهان اقتصادی  دلیل عدم رشد صنعت در کشور را در سیزده سال گذشته بی برنامه گی حکومت برای سرمایه گذاران میدانند چیزیکه در حکومت وحدت ملی نیز در یک سال گذشته  از آن ابراز نگرانی می شود . 

گزارش از نبیله حفیظی

About Ariana News

Check Also

زاخیلوال: تقابل کشور های منطقه در افغانستان سبب دوام جنگ شده است

(Last Updated On: فوریه 21, 2019) عمر زاخیلوال، سفیر پیشین افغانستان در اسلام آباد می …