وزرای دفاع ناتو فردا در مورد افغانستان گفتگو می نمایند

(Last Updated On: ژوئن 28, 2017)

دبیر کل ناتو وضعیت در افغانستان را دشوار خوانده می گوید اعضای این سازمان در نشست فردا در مورد شمار سربازان بیشتر در افغانستان گفتگو خواهند کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو که امروز در یک نشست خبری صحبت می کرد گفت: “ما در مورد آینده ماموریت خود در افغانستان بحث خواهیم کرد. ما از قبل به توافق رسیده ایم که حضور خود را حفظ می کنیم، ما حالا به شمار دقیق سطح نیروها نگاهی می اندازیم و فرماندهان نظامی ما خواستار چند هزار سرباز دیگر شده اند ما آن در خواست را بررسی خواهیم کرد. من فردا به شما در مورد شمار دقیق سربازان بیشتر گفته می توانم.”

اما وی رفتن دوباره ناتو به ماموریت جنگی در افغانستان را رد می کند.

استولتنبرگ تصریح کرد: “وضعیت در افغانستان دشوار است، ما دیدیم که طالبان و گروه های هراس افگن صد ها غیر نظامی را تنها در هفته های گذشته کشتند. هیچ درخواست و طرحی برای رفتن به عملیات جنگی در افغانستان نیست. مشکلات و چالش های زیادی وجود دارد و هنوز هم وضعیت نا معلوم و خشونت در افغانستان حاکم است.”

وی همچنان از نیروهای ویژه افغان ستایش نموده گفت که تمرکز بعدی ناتو روی افزایش توانمندی های نیروهای افغان می باشد.

دبیر کل ناتو افزود: “ما به گونه ویژه این را زیر نظر داریم که چگونه می توانیم نیروهای بیشتر را برای انجام عملیات های ویژه آموزش دهیم. آنها در حملات طالبان و هراس افگنان نقش کلیدی داشته اند. آنها مسلکی و شجاع ثابت شده اند و ما نیاز داریم که ظرفیت عملیات های ویژه را در افغانستان افزایش دهیم. ما همچنان در بخش ایجاد نیروی هوایی و رهبری با آنها همکاری می کنیم.”

اما خواست دولت افغانستان از ناتو فشار بیشتر بالای پاکستان است جایی که پناهگاه های امن هراس افگنان دانسته می شود.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع کشور در صحبت با آریانانیوز گفت: در امر مبارزه علیه تروریزم و فشار بالای پاکستان به شکل شعار وجود دارد، ناتو باید فشار های سیاسی و نظامی بالای پاکستان بیاورد.”

دبیرکل ناتو می گوید، این سازمان از روند صلح و دریافت یک راه مسالمت آمیز به جنگ افغانستان حمایت می کند و اگر روسیه به روند صلح افغانستان به رهبری افغانها کمک می کند، ناتو از آن استقبال می کند.

گزارشگر: فهیم نوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

«عمل‌کرد غیرقانونی کمیسیون انتخابات کشور را به بحران خواهد برد»

(Last Updated On: نوامبر 18, 2019) اگر کمیسیون مستقل انتخابات، بربنیاد قانون عمل نکند و …