وزارت معارف توزیع 34 میلیون کتاب درسی را آغاز کرد

(Last Updated On: آگوست 28, 2013)

مسوولان در وزارت معارف می گویند: 34 میلیون کتابی که تازه از چاپ برآمده برای دانش آموزان صنف های ابتدایی توزیع میشود.

مقام نخست وزارت معارف می گوید، این کتاب ها به کمک مالی اداره انکشافی ایالات متحده امریکا (USAID) به ارزش 20 میلیون دالر در افغانستان و اندونیزیا به شکل معیاری چاپ شده است، تا دانش آموزان از این بابت دچار مشکل  نشوند.

به گفته فاروق وردک وزیر معارف افغانستان با چاپ و توزیع  این کتاب ها، دانش آموزان دیگر مشکلی در بخش نصاب تعلیمی نخواهد داشت.

آقای وردک همچنان افزود “نظام معارف پس از سال 2014 میلادی با چالشی مواجه نخواهد شد، زیرا افغانستان عضویت پنج مشارکت آموزشی را به دست آورده است و این ها افغانستان را از لحاظ مالی و تهیه برنامه های آموزشی، کمک میکنند”.

درهمین حال، اداره انکشافی بین المللی  ایالات متحده امریکا (USAID) این کار را برای بالا بردن ظرفیت دانش آموزان موثر می داند.

دوید برنز مسوول اداره انکشافی بین المللی ایالات متحده امریکا گفت:” من تعهد می سپارم که همکاری های مان با نظام معارف افغانستان همین گونه ادامه میابد و بخاطر بلند بردن ظرفیت های معارف افغانستان، از این نظام حمایت میکنیم”.

درهمین حال مسوولان در اداره انکشافی بین  المللی ایالات متحده امریکا می گویند، این کتاب ها میتوانند تاثیر به سزایی در رفع نیازمندی دانش آموزان  داشته باشند.

وزارت معارف می گوید، در پنج سال در تمام افغانستان، 1100 مکتب به خاطر تهدیدهای امنیتی و دلایل دیگر بسته شده است که در نتیجه ی تلاش های این وزارت، تنها هفتصد مکتب دوباره بازشده، اما چهارصد مکتب دیگر هنوز مسدوداند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته شدن ۹ تن از نیروهای خیزش مردمی در حمله طالبان – کاپیسا

(Last Updated On: فوریه 18, 2020)منابع امنیتی در ولایت کاپیسا میگویند که ۹ تن از …