خبرهای تازه

وزارت مالیه: ۶.۸ میلیارد دالر در کشور سرمایه گذاری می‌شود

(Last Updated On: آوریل 11, 2019)

مسوولان در وزارت مالیه می‌گویند که راهکار جذب ۶.۸ میلیارد دالر سرمایه گذاری در کشور را تهیه کرده و آن‌را با مسوولان بانک انکشاف اسلامی شریک ساخته اند.

بر اساس حکم رییس جمهور غنی، همه نهادهای دولتی باید گزارش های کارکرد سال گذشته و برنامه های کاری سال آینده را همگانی کنند.

با این حال، مسوولان وزارت مالیه می‌گویند که در سال گذشته افزون بر جمع‌آوری ۱۷۹ میلیارد افغانی عواید ۹۲درصد بودجه انکشافی را نیز مصرف کرده اند.

زاهد همدرد، معین این وزارت همچنان می‌گوید که آنان  راه‌کار جذب سرمایه را در کشور نیز تهیه کرده اند.

آقای زاهد میگوید: ” کلانترین مشکل مردم ما ظرفیت است، ما یک پکیج بسیار قوی ۶.۸ میلیارد دالری را ما ترتیب دادیم که جزییات آن در یک ماه دیگر تکمیل میشود.”

با این حال مصطفی مستور، وزیر اقتصاد هم هنگام ارایه گزارش کاری اش میگوید که سال گذشته با همآهنگی اقتصادی و ساخت راهکارها امور بهتر به پیش برده شده است . آقای مستور می افزاید که برنامه های را در سال روان روی دست دارند که تایم های کاری را به دو و سه تایم افزایش می دهد. 

آقای مستور، بیان میدارد: “کاریابی عاجل و استفاده اعظمی از ۲۴ ساعت، ما میخواهیم که شفت دوم کار را در ادارات دولتی، مروج بسازیم که به اساس آن سکتور خصوصی نیز بعداز این شفت دوم کاری و حتی شفت سوم کاری را آغاز بکند. تا ما از ۲۴ ساعت استفاده اعظمی را داشته باشیم.”

با این حال، اجمل احمدی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت می‌گوید، برنامه‌های را روی دست دارند که باعث افزایش تولیدات خواهد شد و با آن صادرات کشور در دوسال آینده به دو میلیارد دالر خواهد رسید.

آقای احمدی بیان میدارد: “اول، ما میخواهیم که افغانستان را همکاری کنیم تا کشور از حالت وارداتی به حالت صادراتی دربیاید. دوم، حمایت از سکتور صنعت است و دیگر این که وضعیت تجارت را خوبتر بسازیم.”

از سویی هم، مسوولان در اداره ملی تدارکات سال گذشته را پر دستآورد می دانند. به گفته ی مسوولان در اداره ملی تدارکات از آغاز کار این نهاد تا اکنون ۷۲۶ قرار داد را بررسی کرده اند که به ارزش .۷۱۵۳ میلیارد افغانی بود. به گفته ی آنان از این جمع ۶۹۸ قرار داد منظور شده و متباقی آن تعدیل شده است.  

این در حالیست که بیکاری و فقر در کنار ناامنی و بی‌ثباتی سیاسی، ازجدی‌ترین مشکلات کشور می‌باشد. افغانستان یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و در حال‌حاضر به‌شدت به کمک‌های مالی خارجی وابسته است. این وضعیت سال‌ها است که بر این کشور سایه افگنده و ریشه‌های عمیق تاریخی دارد. به‌رغم تحولات مثبت چند سال اخیر، هنوز این کشور خود را از دام این مشکل نرهانیده و اکنون بخش عمده‌ی مردم با این پدیده دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

حمایت مجلس سنا از بازرسی موترهای شیشه سیاه از سوی پولیس

(Last Updated On: اکتبر 13, 2019) گشت و گذار موترهای شیشه سیاه و فاقد اسناد، …