خبرهای تازه

وزارت فواید عامه مانع ورود وسایط با تناژ بلند به داخل شهر می شود

(Last Updated On: جولای 25, 2018)

با وجودی که میلیون ها دالر در ساخت سرک ها در افغانستان به مصرف رسیده، این سرک ها به دلیل عدم نظارت وسایط با تناژ بلند با خطر تخریب پیش از وقت روبرو اند.

یافته های وزارت فواید عامه از بررسی این وسایط نشان میدهند که هر واسطه چند تن بار اضافی را حمل میکند که میتواند نقش برجسته در تخریب جاده های کشور داشته باشد.

یما یاری، وزیر فواید عامه کشور که نیمه های سه شنبه شب برای بررسی این وسایط به یکی از دروازه های شهر کابل رفته بود می گوید که تلاش می کنند تا این تخطی را شامل قانون جزا کشور نیز بسازند.

آقای یاری گفت: «حالت همین است که هیچ وقت خود را مورد قضاوت وجدان قرار نمی دهند، خبر شدند که ترازو است همه‌ی شان وسایط شان را ایستاد کرده اند که همکاران ما بروند و بعداً حرکت کنند.»

هم اکنون تمامی موتر های با تناژ بلند توسط چند دستگاه محدود سیار در درب ورودی های کابل وزن می شوند، کاری خلاف میل مالکان وسایط که ساعت ها انتظار می کشند تا از چنگ مسولان نجات بیابند.

راننده ای می گوید: حکومت و وزارت عامه با ما گذاره می کردند، اکنون هیئت ها بررسی می کنند و مال های ما خراب می شوند.

وزیر فواید عامه اکنون جریمه های نقدی را چاره کار نمیداند و از جا دادن این تخطی در قانون جزا خبر میدهد.

او می افزاید: «ما ازین کار ما لذت نمی بریم، با لوی سارنوالی در بحث استیم و تلاش می کنیم که این تخطی را شامل کود جزا بسازیم که منتج به حبس شود.»

شماری از راننده گان این وسایط از فساد در گمرک های تورخم نیز حرف می زنند، می گویند مسئولان با گرفتن پول به آنان اجازه میدهند که بار اضافی را انتقال بدهند.

در بررسی امشب شماری از نمونه های فساد در گمرک ها ونیز ورودی های شهر هم برجسته شد، نمونه های که پای شماری از مسئولان هم میتواند دخیل باشد. مثلاً این که چگونه راننده ها بدون پارچه گمرک و نداشتن جواز سیر اجازه پیدا میکنند که از جنوب کشور به شمال شرق کشور بروند.

کابل چهار دورازه ورودی دارد به موتر های باربری؛ اما بعد از ساعت های 10 شب اجازه ورود داده میشود، آنهم بخاطر جلوگیری از ازدحام ترافیکی در شهر و ایستاده گی در برابر برخی رویداد های ضد امنیتی.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …