خبرهای تازه

وزارت صحت: نزدیک به نیم از جمعیت کشور به غذای مصئون دسترسی ندارند

(Last Updated On: اکتبر 16, 2019)

۱۶ اکتوبر برابر است با روز جهانی غذا در سراسر جهان، اما در افغانستان میزان فقر و تعداد گرسنه‌گان آن با توجه به وضعیت شکنند سیاسی و اقتصادی به شدت در حال افزایش است.

مسئولان در وزارت صحت عامه، می‌گویند که  در سراسر کشور تنها ۴۵ درصد مردم به غذای نسبتا مصئون دسترسی دارند و ۵۴ درصد دیگر در فقر به سر میبرند.

همایون لودین، متخصص تغذی و مشاور این وزارت، میگوید: “۵۴ در صد مردم در فقر زندگی می کنند، و مهمترین غذا که ما برای آن که یک غذای یک شخص بتواند برای سلامت خود از آن استفاده کند ۴۵ در صد مردم به آن دسترسی دارند و متباقی آن از نظر غذایی غیرتامین است، یعنی غذای شان تامین نیست.”

همچنان مسئولان در این وزارت تأکید می‌کنند که شهروندان افغانستان از عدم توانایی خرید غذا رنج می‌برند؛ فقر و بیکاری  سبب گردیده است تا شهروندان کشور نتوانند به غذای مصئون دسترسی داشته باشند و از اثر استفاده غذاهای غیرمکمل و صحی به امراض گوناگون مبتلا گردند.

در همین حال، مسئولان در وزارت اقتصاد می‌گویند که افزایش نفوس، خشک سالی‌های بی‌پیشینه، کاهش کمک‌های خارجی و افزایش ناامنی‌ها که سبب عدم سرمایه‌گذاری در کشور شده است، از عواملی اند که باعث عدم دسترسی شهروندان افغانستان به غذای صحی شده است.

محمد یونس سالک، سخنگوی این وزارت، اظهار میدارد: “ما در حدود ۴۴.۵ درصد فقیر داریم و در عین زمان در حدود ۴۴.۶ درصد عدم مصئونیت غذایی داریم که این ها از هم فرق دارند یعنی ۴۴.۶ درصد مردم در ۲۴ ساعت و در سه نوبت غذایی به شدت در مبارزه با تأمین به نوبت غذایی هستند.”

این در حالی است که سال گذشته سازمان ملل متحد اعلام کرد که ۱۳.۵ میلیون تن در کشور جنگ‌زده و فقرزده افغانستان با عدم مصونیت جدی غذایی مواجه اند. به گفته معاون یوناما، زندگی برای بسیاری از این شهروندان افغان چیزی جز تلاش برای زنده ماندن نیست.

گزارشگر: ادریس قادری

About Ariana News

Avatar

Check Also

نبیل: جامعه جهانی نباید برای مشروعیت بخشیدن به «تقلب» تلاش کند

(Last Updated On: نوامبر 11, 2019) رحمت الله نبیل، رهبر دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» …