وزارت شهرسازی: فهرست ۱۵۰۰۰ غاصب زمین را به نهادهای عدلی و قضایی سپرده ایم

(Last Updated On: آوریل 13, 2019)

وزارت شهرسازی و اراضی، فهرست بیش از ۱۵۰۰۰ غاصب زمین‌های دولتی را به نهادهای عدلی و قضایی سپرده است.

محمد جواد پیکار، سرپرست این وزارت می‌گوید، این افراد بیش از پنجصد‌هزار جریب زمین دولتی را غصب کرده بودند که دوباره از آنان گرفته شده است.

آقای جواد می‌گوید: “به تعداد ۱۸۸۲۳ نفر غاصب شناسایی و فهرست ۱۵۸۳۱ نفر غاصب به ارگان های عدلی و قضایی فرستاده شده است.”

در همین حال، آمارهای ارایه شده این وزارت نشان می‌دهد که در یک سال گذشته، سه و نیم میلیون جریب زمین دولتی سروی شده و در بانک زمین ثبت شده است که  بیجاشده‌گان داخلی از پنج‌هزار جریب آن بهره مند شده اند.

با این حال، سرپرست وزیر این وزارت ابراز می‌دارد که آنان تا اکنون برای مالکان چهارهزار خانه غیر رسمی و غیر پلانی در ولایت‌های کابل، هرات، ننگرهار و بامیان سند مالکیت توزیع کرده اند.

همچنان مسوولان در این وزارت، می‌افزایند که برای نخستین‌بار برنامه توزیع سند مالکیت برای بانوان را نیز عملی کرده اند.

آقای جواد بیان می‌دارد: “تااکنون بیش از شش‌هزار خانه در ساحات رسمی و غیر رسمی سروی و ثبت شده و برای حدود چهارهزار خانه رسمی در شهرهای کابل، هرات، جلال آباد و بامیان سند مالکیت توزیع شده است.”

از سویی هم، سرپرست اداره انکشاف زون پایتخت هم در کنفرانس ارایه گزارش سالانه این نهاد از سرمایه گزاری ۳۰۰ میلیون دالری در پارک‌های صنعتی و لوژیستکی در کشور تا سه سال آینده خبر میدهد.

احسان صدیقی، سرپرست اداره ملی ستندرد در این مورد ابراز میدارد: “ما بخاطر تثبیت کیفیت باید لابراتوار مواد و لابرتوار قالین را به مارکیت عرضه کنیم. بعد از تثبیت به مارکیت های جهانی مواد و قالین های ما بنام افغانستان عرضه شود و موادها پس از لابراتوار مورد استفاده قرار میگیرد.”

این درحالی‌ست که مشکل غصب زمین یکی از معضلات همیشگی در طول دهه‌ها در دادگاه‌های کشور بوده است. حرص داشتن زمین و جایداد در کشور یکی از رسوم دیرینه در افغانستان است که در بیشتر حالات، همزمان با به قدرت رسیدن افراد در منصب های بلند دولتی، این مورد نیز بیشتر می‌گردد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

منابع: قرار است وزارت دولت در امور صلح از سوی ارگ ایجاد شود

(Last Updated On: ژوئن 16, 2019) قرار است وزارت دولت در امور مصالحه، از سوی …