خبرهای تازه

وزارت زراعت: افغانستان در بخش مرغداری هشتاد درصد خودکفا گردیده

(Last Updated On: فوریه 10, 2019)

افغانستان در بخش مرغداری، هشتاد درصد به خود کفایی رسیده است.

نصیر احمد درانی، وزیر زراعت و آبیاری با ابراز این مطلب می گوید، با آن‌که مافیا در این بخش نفوذ دارند، اما این وزارت از پروسه مرغداری در کشور حمایت می‌کند تا این سکتور به خود کفایی برسد.

در همین حال، وزیر زراعت تاکید می‌ورزد که برای رسیدن به خود کفایی در بخش مرغداری در افغانستان باید این بخش به بیست در صد افزایش یابد.

با این حال، آقای درانی می گوید اکنون بیش از ده هزار وهشتصد فارم مرغداری در کشور فعالیت دارند.

آقای درانی گفت: “ما در مقابل مافیا که وجود دارد می جنگیم. سکتور مرغداری باید خود کفا شود و من از این سکتور حمایت می‌کنم.”

از سویی هم، معروف ظفر، رییس اتحادیه مرغداران کشور می‌گوید قرار است تا دو روز دیگر در ولایت‌های ننگرهار و بلخ فارم‌های جدید مرغداری به فعالیت آغاز کند.

آقای ظفر اظهار داشت: “در بخش مالداری تنها مرغ داری درحالت سکتور شدن است.” “هر تبعه افغان به طور اوسط ۶.۵ کیلو گوشت مرغ در سال و۴۰ بیضه تخم ضرورت دارد.”

با این حال، رحیم الله سکندر، رییس اتاق صنایع و معادن می‌گوید بخش مرغداری برای مردم افغانستان اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم را فراهم می‌کند.

آقای سکندری بیان داشت: “در سکتور مرغ داری تغییر زیاد ایجاد شده است. برای صد هزار نفر شغل مستقیم و سه هزار شغل غیر مستقیم ایجاد  کرده است.”

این در حالی‌ست که اکنون نزدیک به ۹۰۰۰ فارم مرغداری در کشور وجود دارد که نزدیک به ۷۰۰۰ آن فعال است. افغانستان سالانه ظرفیت تولید بیش از ۹۲۰ هزار تن گوشت مرغ را دارد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ناروی برای میزبانی گفت‌وگوهای میان افغانی ابراز آماده‌گی می‌کند

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  کشور ناروی، برای میزبانی از روند گفت‎وگوهای میان افغانی …