وزارت دفاع: هراس افگنان را به مذاکرات صلح وادار می سازیم

(Last Updated On: جولای 4, 2017)

طارق شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع ملی هشدار میدهد که به ماشین جنگی هراس افگنان ضربات محکم وارد شده و تا پایان سال جاری گروه های هراس افگن را وادار به مذاکرات صلح خواهند ساخت.

سرپرست وزارت دفاع ملی که نتایج نشست وزرای دفاع ناتو را همه گانی میسازد، معتقد است که پایان جنگ افغانستان را نه دولت و نه هم متحدان این کشور میدانند.

از دید وی، جهانیان در نشست بروکسل متعهد به حمایت دراز مدت از افغانستان شده و تنها راه پایان به معضل تروریزم در منطقه را سرمایه گذاری روی تفنگداران افغان میدانند.

آقای بهرامی میگوید، “سال روان برای ما مهم است، زیرا از لحاظ سیاسی مخالفین ما و حامیان شان زیر فشار اند، ماشین جنگی شان ضربه دیده و تا پایان سال روان آنان را وادار به مذاکره خواهیم ساخت.”

در همین حال از میان ۲۹ عضو پیمان ناتو، ۱۵ کشور متعهد به فرستان سربازان بیشتر به افغانستان شده اند.

در این نشست، اعضای پیمان ناتو همچنان از پلان ۴ ساله امنیتی افغانستان حمایت کردند، اما آنچه که این پیمان را نگران ساخته است، وجود لانه های هراس افگنی در همسایه گی افغانستان است.

سرپرست وزارت دفاع ملی میگوید، “در همسایگی ما لانه های امن برای تروریستان وجود دارد و در این نشست تاکید شد که این یک تهدید است، جامعۀ جهانی تعهد کرد که به هیچ کشوری اجازۀ مداخله در امور داخلی افغانستان و مبدل ساختن افغانستان به لانۀ امن را نخواهند داد.”

نظامیان افغان امروزه در ۲۱ ولایت درگیر نبرد اند و ۸ ولایت گواه نبردهای شدید است اما بر بنیاد برنامۀ ۴ سالۀ امنیتی، حکومت تغییرات ژرف در نهادهای امنیتی افغانستان بوجود خواهد آمد و بخش های تحت حاکمیت دولت نیز گسترش خواهد یافت.

گزارشگر: فواد ناصری

About Ariana News

Avatar

Check Also

جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ علما از مردم خواست در نمازهای جماعت شرکت نکنند

(Last Updated On: آوریل 5, 2020)کمیسیون عالی علمای کشور از تمامی مردم می خواهد تا …