خبرهای تازه

وزارت دفاع: نبرد شدید با طالبان همزمان در ۱۰ ولایت کشور ادامه دارد

(Last Updated On: می 16, 2018)

وزارت دفاع ملی حاکمیت طالبان بر ۱۱ ولسوالی را تایید میکند و میگوید که جنگ شدید با طالبان همزمان در ۱۰ ولایت کشور ادامه دارد.

بنابر اطلاعات وزارت دفاع، وردوج و یمگان در بدخشان، کلباد آقتاش و گور تپه در کندز و در غزنی ولسوالی ناوه به گونه کامل زیر حاکمیت این گروه است.

ولسوالی های زنه خان، رشیدان خوگیانی، واغذ و جغتو با تهدید بلند روبرو است. ولسوالی های دیشو باغران، خانشین و موسی قلعه هلمند به گونه کامل زیر اداره طالبان است.

در سرپل ولسوالی کوهستانات زیر اداره کامل طالبان و ولسوالی صیاد سانچارک و سوزمه قلعه این ولایت با تهدید بلند امنیتی روبرو است.

در جوزجان نیز درزاب، قوش تپه با تهدید بلند امنیتی روبرو است و در بادغیس روستا های همه ولسوالی ها تحت کنترول طالبان است.

دولت افغانستان میگوید هم اکنون ۲۲ گروه تروریستی با هزاران جنگجو درگیر جنگ در افغانستان اند و تلاش ها برای بازپس گیری بخش های از دست رفته به شدت ادامه دارد.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله بیان کرد: “ما تلاش میکنیم که در عملیات نصرت همه این بخش ها را پس بگیریم.”

در همین حال شماری از اعضای شورای ولایتی ولایات کندز، بغلان و غزنی دولت را در باز پس گیری بخش های از دست رفته ناکام خوانده میگویند که بیشتر بخش های این ولایات زیر اداره طالبان است.

طالبان با اعلام عملیات بهاری شان حملات بر بخش های از افغانستان را به شمول پایتخت افزایش داده  و در روز های پسین در کنار تلاش ها برای سقوط ولسوالی ها حتی برای حاکمیت در شهر های ولایات نیز چشم دوخته اند.  

برای پایان جنگ ها در افغانستان راه های گوناگون آزمایش شده است؛ از طرح صلح کابل گرفته تا اعلام راهبرد امریکا در قبال افغانستان. اما همه این راه ها به نتیجه نرسیده و راه حل برای پایان خشونت ها در افغانستان بدست نیامده است.

گزارشگر: فواد ناصری

About Ariana News

Check Also

آماده گی یک هیئت افغانی برای گفتگو با طالبان در قطر

(Last Updated On: مارس 18, 2019)در ادامه نشست مسکو، قرار است در ماه اپریل یک …