خبرهای تازه

وزارت دفاع: در روزهای عید ۲۵۰۰ جنگجوی طالب وارد شهر کابل شده بودند

(Last Updated On: ژوئن 18, 2018)

وزارت دفاع می گوید، از دو هزار و پنجصد جنگجوی طالب که در روز های عید وارد شهر کابل شده بودند، نیمی از آنان دوباره از شهر بیرون نشده اند.

تجلیل مشترک عید از سوی نیروهای امنیتی و گروه طالبان در شماری از ولایت‎ها، بالا شدن پرچم طالبان در پایتخت همه را شگفتی زده ساخت.

در سه روز  آتش بس هزاران جنگجوی طالب با استفاده از آتش بس وارد شهرهای کشور به ویژه پایتخت شدند و با نیروهای امنیتی کشور عکس یادگاری گرفتند وبه پای کوبی پرداختند. حال اما وزارت دفاع می گوید که نیمی از این جنگجویان طالب،  از شهرها بیرون نرفته اند. دلیل هم خسته شدن از جنگ و علاقه مندی به پیوستن به روند صلح!

محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت گفت: “راپور همین طور موجود است که نیمی از آنان مانده اند واینها اظهار داشتند که از جنگ خسته اند ومی خواهند به روند صلح به پیوندند”.

حالانکه شهرهای کشور به ویژه پایتخت هزاران جنگجوی ضد نظام را در دلش پناه داده است، مردم می پرسند که چه تضمینی بر عدم انجام حملات مرگبار بر اهداف راهبردی این گروه وجود دارد. هرچند وزارت داخله می گوید هر حرکت اعضای این گروه در شهرها را زیر نظارت دارند.

نجیب دانش، سخنگوی  وزارت داخله بیان داشت: ” احضارات داریم؛ درهر گوشه و کناری که مخالفین دست به تحرک بزنند؛ ما عکس العمل خودره میداشته باشیم.”

 این سو تر برخی جریان های سیاسی،  گشت و گذار آزادانه‎ی اعضای این گروه در داخل پایتخت را به باد انتقاد می گیرند و اعلامیه اخیر طالبان مبنی بر از سر گرفتند نبرد شان برضد حکومت ونیروهای خارجی را نشانه شدت گرفتن نبردها .

انوارالحق احدی، رییس جبهه نوین افغانستان اظهار داشت: ” متاسفانه جنگ ها دوباره آغاز می شود. درچندین ولایت جنگ آغاز شده، ما پس دوباره به واقیعت جنگ روبرو هستیم”.

درهمین حال روزنامه رویترز به نقل از یک مقام ارشد طالبان گزارش داده که آنعده افراد طالبان که در زمان حضور به شهرها با خانم ها و نیرو های امنیتی  عکس گرفته اند را مجازات می کنند؛ چیزی که ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در تماس با آریانانیوز هم ماندن اعضای شان در در شهرها  وهم مجازات افراد شان ازبهر گرفتن عکس با خانم ها را رد می کند.

با پایان روز های عید طالبان، آتش بس سه روزه شانرا پایان یافته اعلام کردند وحملات شانرا برضد حکومت ونیرهای خارجی از سرگرفتند؛ اما حکومت افغانستان برعکس برای ده روز دیگر آتش بس یکجانبه را تمدید کرد.

گزارشگر: شاپور فرهمند

About Ariana News

Check Also

انفجارها در سریلانکا؛ حدود ۶۸۵ تن کشته و زخمی شدند

(Last Updated On: آوریل 21, 2019) انفجار هشت بمب در شهر کولمبو، پایتخت سریلانکا، ۱۸۵ …