وزارت دفاع امریکا تا کنون تصمیمی در مورد شمار سربازان در افغانستان نگرفته است

(Last Updated On: ژوئن 17, 2017)

وزارت دفاع امریکا می گوید: تا کنون هیچ تصمیمی در مورد تعیین شمار سربازان اضافی امریکایی در افغانستان گرفته نشده است.

جنرالان ارشد پیشین امریکایی، خواستار حمایت به مراتب بیشتر از نیروهای افغان در مبارزه با هراس افگنان اند.

جنرال جک کین، معاون پیشین رییس ستاد ارتش امریکا گفت: “شکی نیست که چهار هزار سرباز کمک کننده خواهد بود اما پرسش واقعی این است که آیا وضعیت کلی جنگ را به نفع ما تغییر می دهد؟ قضاوت من این است که احتمالا نخیر. حدود ده تا بیست هزار سرباز، به فکر من چیزی است که ما نیاز داریم”.

دیوید پتریوس، فرمانده پیشین نیروهای بین المللی در افغانستان نیز گفت: “سه تا پنج هزار سرباز اضافی در افغانستان یک تعهد خوب است، اما ما باید در مورد کاربرد نیروی هوایی خود برای حمایت از افغانها نیز تامل کنیم”.

از سوی هم  این جنرالان چهارستاره بازنشسته امریکا تنها حمایت بیشتر از افغانستان را کافی ندانسته و پایان جنگ افغانستان را وابسته به نابودی پناهگاه های هراس افگنان در پاکستان می داند.

جنرال جک کین، معاون پیشین رییس ستاد ارتش امریکا علاوه نمود: “شانزده سال است که ما درگیر این جنگ هستیم و یک رسوایی کامل است که ما این جنگ را از قبل به نفع خود پایان نداده ایم. مورد دیگر این است که طالبان پناهگاه های امن در پاکستان دارند در آنجا رهبران شان هستند و آنجا آموزش می بینند. ارتش پاکستان به آنها برای عملیات ها در افغانستان کمک استخباراتی می کند. این کار باید پایان یابد و امریکا باید بالای آن پافشاری کند در غیر آن جنگ  افغانستان طولانی تر می شود”.

دیوید پتریوس، فرمانده پیشین نیروهای بین المللی در افغانستان نیز افزود: “شما نمی توانید بالای رهبران طالبان افغان، شبکه حقانی  و سایر شورشیان فشار بیاورید بخاطریکه آنها بیرون از دسترس ما هستند، آنها در پناهگاه ها در داخل پاکستان اند. در واقع باید یک رویکرد منطقه ای وجود داشته باشد و پاکستانی ها در آن دخیل شوند، تا آن کشور تلاش بیشتر در مبارزه با پناهگاه ها به عناصری کند که زندگی افغانها و دولت افغانستان را دشوار ساخته است”.

در همین حال، وزارت خارجه امریکا می گوید که راهبرد تازه امریکا، پاکستان را نیز در بر می گیرد.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: “ما  در حال آغاز یک بازنگری چند جانبه سیاست ما در قبال پاکستان در حال حاضر هستیم. این بخشی از یک بررسی گسترده تر راهبرد ملی ما برای جنوب آسیا است که شامل پاکستان، افغانستان و دیگر کشور ها می شود”.

پیش از این فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان جنگ افغانستان را در حالت بن بست دانسته بود و قرار است در هفته های آینده راهبرد تازه امریکا و شمار سربازان اضافی نهایی شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

مجلس نمایندگان ادعای «تجاوز جنسی» بر «دانش‌آموزان» در لوگر را بررسی می‌کند

(Last Updated On: نوامبر 16, 2019) مجلس نمایندگان، با گماشتن یک هیات، مساله ادعای تجاوز …