خبرهای تازه

وزارت خارجه: گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان در هماهنگی با حکومت به پیش می‌رود

(Last Updated On: می 11, 2019)

وزارت خارجه در واکنش به توافق‌های احتمالی گفت‌وگوهای قطر میان نماینده‌گان امریکا و طالبان می‌گوید که خروج نظامیان خارجی از افغانستان مسوولانه خواهد بود.

به گفته این وزارت، مذاکرات امریکا و طالبان هماهنگ با دولت افغانستان به پیش می‌رود.

صبغت الله احمدی، سخنگوی این وزارت میگوید: “خروج نظامیان خارجی از افغانستان باید مسوولانه باشد و مسوولانه هم خواهد بود، مذاکرات دوحه بخاطر زمینه سازی برای آغاز گفت‌وگوهای بین الافغانی صورت گرفته است.”

در همین حال، منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که در دور ششم گفت‌وگوهای دوحه، دو طرف تنها روی زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق کرده‌اند نه تضمین‌های ضد هراس افگنی.

مولوی قلم‌الدین مسوول امربالمعروف رژیم طالبان ابراز میدارد: “روی خروج نیروها توافق شده، دو طرف برای دور هفتم مذاکرات آمادگی می گیرند و با بزرگان شان مشوره می کنند تا در نشست آینده یک توافقنامه را امضا کنند.”

از سوی هم این منابع از آماده‌گی برای برگزاری دوباره نشست بین‌الافغانی در قطر، پیش از آغاز دور هفتم گفت‌وگوها میان نماینده‌گان امریکا و طالبان خبر می‌دهند که حکومت افغانستان هم جز آن خواهد بود نه طرف اصلی گفت‌وگو.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان اظهار میدارد: “احتمال زیاد می‌رود که بعد از عید نشست بین‌الافغانی دوحه برگزار شود اما پیش از دو هفتم گفت‌وگوهای امریکا و طالبان برگزار خواهد شد تا نتیجه آن در دور هفتم به بحث گرفته شود.”

دور ششم گفت‌وگوهای قطر نیز تصمیم نهایی را برای صلح افغانستان در پی نداشت. طالبان از این دور گفت‌وگوها با خرسندی بیرون شدند، اما زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص وزارت خارجه امریکا، برای صلح افغانستان ظاهراٌ خرسند در مورد این دور گفت‌وگوها نبوده است.

آقای خلیل‌زاد گفته است که دور ششم مذاکرات پیش‌رفت آهسته داشته، اما حالا انتظار می‌رود که دور هفتم گفت‌وگوها هم روی نتیجه نشست بین‌الافغانی قطر بچرخد و هم یک تصمیم نهایی برای صلح افغانستان بدنبال داشته باشد.

گزارشگر:  باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

غنی: ناکامورا قهرمان آبادی افغانستان است

(Last Updated On: دسامبر 7, 2019) محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور میگوید که پروژه‌های …