خبرهای تازه

وزارت خارجه سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد

(Last Updated On: فوریه 20, 2019)

محمد عمر داوودزی، مشاور رییس جمهور در امور منطقوی برای اجماع صلح در واکنش به سخنانان زاهد نصرالله خان، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید، افغانستان همواره از تنش میان هند و پاکستان آسیب پذیر بوده و نباید این مورد بار دیگر تکرار شود.

آقای داوودزی می‌گوید: “تنش بین هند و پاکستان بیش از هفتاد سال می‌شود که ادامه دارد و بعضی اوقات ما متضرر شدیم اما در آینده ما باز نباید متضرر شویم.”

به تازه‌گی سفیر پاکستان در کابل؛ هشدار داده است که انتقام گیری هند از پاکستان مبنی بر حمله ی مرگبار پسین در کشمیر تحت اداره هند، روی تلاش‌های صلح میان امریکا و طالبان تاثیر گذار خواهد بود؛ آنچه که خشم کابل را برانگیخته و با واکنش‌های نیز به همراه شده است.

در همین حال، وزارت امور خارجه به روز چهارشنبه در پیوند به این موقف اسلام آباد،  سفیر پاکستان  در کابل را احضار کرد.

صبغت الله احمدی، سخنگوی این وزارت بیان می‌دارد: “این اظهارات بسیار بی ربط است و تعهد پاکستان برای آوردن صلح در افغانستان را زیر سوال می برد و هیچ مشکل را حل نمی کند و امیدواریم پاکستان گام عملی بردارد.”

از سویی هم، آگاهان مسایل سیاسی و دیپلوماتیک نیز تاکید می‌کنند که این اظهارت از سوی سفیر پاکستان نمایان‌گر پشتیبانی روشن پاکستان از مخالفین مسلح دولت افغانستان است و حکومت نباید در این مورد خاموش بماند. همچنان این آگاهان این گونه سخنانان را نیابت آشکار اسلام آباد از طالبان میدانند.

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی میگوید: “اظهارت سفیر پاکستان این پیام را میرساند که جلو طالبان و قدرت شان در دست ماست، اگر ما بخواهیم صلح می شود و اگر نخواهیم نمی شود، بنا یک حقانیتی است که می خواهد ثابت بسازند که طالبان و نیروی شان پیش شان است.”

پاکستان در حالی از اخلال روند صلح افغانستان هشدار داده است که تا پنج روز دیگر با زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان بار دیگر با نماینده‌گان گروه طالبان در قطر دیدار کند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

شمار قربانیان ویروس کشنده در چین به ۱۷ نفر افزایش یافت

(Last Updated On: ژانویه 23, 2020)شمار قربانیان ویروس تازه کشف‌ شده در چین به ۱۷ …