وزارت خارجه: تا دوهفته دیگر گفت‌وگوها میان حکومت و طالبان آغاز می‌شود

(Last Updated On: ژوئن 30, 2019)

تا کمتر از دوهفته دیگر، گفت‌وگوها میان نماینده‌گان حکومت افغانستان و طالبان آغاز می‌شود.

وزارت امور خارجه، دور هفتم گفت‌وگوهای دوحه میان امریکا و طالبان را سرنوشت‌ساز خوانده، می‌افزاید که افغانستان به صلح نزدیک است.

 حکومت افغانستان خوش‌بین از چشم انداز دور هفتم این گفت‌وگوها است، وزارت خارجه می‌گوید، برآیند این نشست آغاز گفت‌وگو میان حکومت و گروه طالبان بین یک تا دو هفته دیگرخواهد بود.

صبغت احمدی، سخن‌گوی این وزارت اظهار می‌دارد: “ما به صلح نزدیک شده ایم و امیدوار هستیم تا کمتر از یک یا دو هفته دیگر مذاکرات مستقیم با طالبان آغاز شود.”

با این حال، روز دوم گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان در قطر در پشت درهای بسته انجام شد، اما تاحال برآیند این نشست معلوم نیست.

در همین حال، منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که این دور گفت‌وگوها به خوبی و با شدت روی همان آجنداهای قبلی جریان دارد، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و استفاده نشدن خاک این کشور بر ضد امریکا و متحدان اش، در حالی‌که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان با دو مورد دیگر هم پافشاری دارد؛ آغاز آتش‌بس و شروع گفت‌وگوها میان افغان‌ها؛ موردی‌که طالبان تا کنون با آن بلند پروازنه برخورد کرده اند.

سید اکبر آغا، یک عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید: “من فکر می‌کنم که روی همان آجندای قبلی گفت‌وگو می‌کنند ریاست این گفت‌وگو را شیر عباس ستانکزی، از سوی طالبان به عهده دارد و انتظار می رود که این دور مذاکرات نتیجه مثبت داشته باشد.”

هم‌زمان با این، منابع از نشست قطر، به گزارش‌گر، ارسالی آریانانیوز به قطر می‌گویند که پیش‌رفت‌های میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در این دور گفت‌وگوها صورت گرفته است. این پیشرفت‌ها روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و این که از خاک این کشور بر ضد امریکا و متحدان اش استفاده صورت نگیرد می‌باشد، همچنان دوطرف به توافق روی این دو مورد نزدیک شده اند.

این منابع، می‌افزایند که گفت‌وگو روی آتش‌بس و آغاز مذاکرات طالبان با حکومت افغانستان نیز جریان دارد.

از سویی هم، پیش‌رفت در گفت‌وگوهای صلح ظاهرا سایه تاریک روی انتخابات ریاست جمهوری افگنده است، زیرا سازمان ملل می‌گوید، دو روند صلح و انتخابات نباید یکدیگر شان را متأثر بسازند.

تادامچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان می‌گوید: “این دو روند نباید یک دیگر خود را متاثر بسازد و یا باعث به تاخیر افتادن یک‌دیگر خود شود صلح و انتخابات باید با تمام قوت و تعهد کامل تمام دست اندرکارن به‌پیش برده شود.”

از این پیش آگاهان و حکومت افغانستان دور هفتم گفت‌وگوهای صلح را حساس عنوان کرده بودند، حتی که آقای خلیل‌زاد، در دقایق پس از آمدن اش به کابل  و صحبت‌ها در مورد این دور گفت‌وگوهای صلح، این دور  را حساس گفته بود.
گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …