خبرهای تازه

وزارت خارجه: به‌زودی فهرست هیئت گفت‌وگو کننده با طالبان اعلام می‌شود

(Last Updated On: جولای 26, 2019)

وزارت امور خارجه، می‌گوید که به‌زودی فهرست هیئت گفت‌وگو کننده حکومت افغانستان با طالبان اعلام می‌شود.

مسئولان در این وزارت تأکید می‌ورزد که هئیت گفت‌وگو کننده با رأیی‌زنی‌ها و به خواست مردم شکل خواهد گرفت.

صبغت احمدی، سخنگوی این وزارت میگوید: “قرار است به زودی فهرست ازی هیات اعلام شود دولت جمهوری افغانستان پس از بحث و ریزنی ها زیاد روی این مسله توافق صورت خواهد گرفت و تمام مردم خودشان را در آن احساس خواهد کرد.”

در همین حال، مایکل مورل، یک مقام پشین استخباراتی امریکا هشدار می‌دهد؛ که گفت‌گوهای جاری ایالات متحده امریکا با گروه طالبان تنها راه خروج نظامیان این کشور را فراهم خواهد ساخت.

آقای مورل اظهار میدارد: “رئیس‌جمهور ترمپ گفته است که طالبان خسته استند. این درست نیست. طالبان نسبت به هر زمان دیگر پس ازحمله‌های یازدهم سپتمبر بخش‌های بیشتر را به دست دارند و این گروه آن‌چه را که همیشه جست وجو کرده است دنبال می‌کند و آن، اداره کامل افغانستان همچون یک کشور یک‎‌حزبی است.”

از سویی هم، طالبان از رسیدن یک هیئت این گروه به رهبری ملا برادر، معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر، به اندونزیا از بهر گفت‌وگوهای صلح خبر می‌دهند.

غیرت بهیر، یک عضو حزب اسلامی بیان می‌دارد: “هر کسی که عضوی هیئت است باید متعهد به صلح باشد تجربه صلح را داشته باشد در عین وقت در قضایا شخصیت مطرح باشد تماس ها صورت گرفته و هنوزم جریان دارد و من مطمین هستم که به یک اجماع ملی به این ارتباط میرسم انشاءالله.”

این در حالی است که اخیراٌ زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان، دور تازه سفرهای اش را در پیوند به گفت‌گوهای صلح امریکا با طالبان، به کشورهای افغانستان و قطر آغاز کرده است. 

گزارشگر: روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

ارگ: طالبان باید بجای بهانه جویی هییت شان را معرفی کنند

(Last Updated On: مارس 29, 2020)ریاست جمهوری، از طالبان میخواهد که بجای بهانه جویی، هییت …