وزارت خارجه امریکا: گزینه نظامی راه حلی برای ثبات افغانستان نیست

(Last Updated On: نوامبر 14, 2018)

امریکا خوشبین است که روند صلح افغانستان با گروه طالبان به نتیجه برسد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا میگوید که هیچگونه راه حل نظامی برای افغانستان وجود ندارد و طالبان نیز باید این موضوع را درک کنند.

وزارت خارجه امریکا میگوید که گزینه نظامی راه حلی برای ثبات افغانستان نبوده و تلاش ها برای کشانیدن طالبان به میز مذاکره آغاز شده است.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه امریکا میگوید: ” آرزو داریم که ما بتوانیم روند گفتگوهای صلح با طالبان را تسهیل ببخشیم. مقام های ما قبلا در این مورد صحبت کرده اند که هیچگونه راه حل نظامی در این مورد وجود ندارد.”

در این اواخر در کنار امریکا، روسیه نیز برای دستیابی به صلح در افغانستان پیش قدم شده و با راه اندازی نشست مسکو طالبان را به میز مذاکره حاضر کرد.

ظاهرا این نشست بدون خواست حکومت افغانستان و امریکا راه اندازی شد، اما وزیر خارجه روسیه تاکید می‌ورزد که دیدگاه های منفی در مورد نشست مسکو سودمند نیست.

از سویی هم  وزارت خارجه امریکا میگوید که نشست مسکو را از نزدیک نظارت کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌افزاید: “روسیه این نشست را در جای که نشست های داغ بین المللی برگزار می شد، برگزار کرد. امریکا در سطح بسیار ساده یک نماینده را به این نشست فرستاد؛ نه به مثابه یک شرکت کننده بلکه به مثابه یک ناظر، تا گفتگو ها را نظارت کند.”

اما آگاهان سیاسی به این باور اند که کشورهای خارجی به خصوص روسیه نباید مدیریت صلح افغانستان را به عهده بگیرد.

به باور آنها حضور وزیر خارجه روسیه با سران طالبان دور یک میز در مسکو ، نشان‌ دهنده‌ی پیوند عمیق و طولانی بین مسکو و طالبان است که روسیه همواره این ادعا را رد کرده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

مجلس نماینده‌گان از استفاده عواید گمرکات در پیکارهای انتخاباتی انتقاد کرد

(Last Updated On: جولای 20, 2019) مصارف گزاف از خزانه حکومت در پیکارهای انتخاباتی ازسوی …