وزارت خارجه: آلمان به تلاش‌ها در روند صلح افغانستان روح تازه می‌بخشد

(Last Updated On: ژوئن 12, 2019)

کشور آلمان، کوشش می‌کند تا به تلاش‌ها در روند صلح افغانستان، روح تازه بخشیده و جو مناسب را بر آغاز گفت‌وگوهای بین‌‎الافغانی به وجود آورد.

ادریس زمان، معین سیاسی وزارت امور خارجه می‌گوید، این کار به درخواست حکومت افغانستان صورت گرفته است و نقش این کشور در روند صلح برجسته‌تر خواهد شد.

آقای زمان، می‌گوید: “می‌خواهند که به همین پروسه‌ی که آغاز شده روح تازه ببخشد، در نظر است که با برگزار شدن دور هفتم و بعد از آن در چوکات مذاکرات بین‌الافغانی و جو مناسب بر آغاز مذاکرات بین الافغانی کشورهای دوست نقش خود را بازی کنند.”

در همین حال، مارکوز پوتزیل، فرستاده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان تأکید می‌ورز که اکنون فرصت خوبی برای تامین صلح در افغانستان فراهم شده است و تمامی کشورهای اتحادیه اروپا به پایان جنگ در این کشور متعهد هستند.

آقای مارکوز بیان می‌دارد: مارکوز پوتزل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان بیان میدارد: “روی چهار مورد مذاکره می کند، اخراج سربازان امریکا از افغانستان، مبارزه با هراس افگنی، آتش بس و چهارم دیالوگ یا تفاهم و گفتگوی بین الافغانی خواهد بود و این در مرکز کوشش های ماست.”

با این حال، اخیراٌ مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان، بر آغاز هرچه زودتر گفت‌وگوهای بین الافغانی تاکید کرده اند.

از سویی هم، دسته انتخاباتی “عدالت و توسعه” به رهبری فرامرز تمنا، یک تن از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که برای رسیدن به این سمت آستین بالا زده است، از نبود راه‌برد روشن در روند تلاش‌های صلح انتقاد می‌کند.

آقای تمنا می‌گوید: “صلح بیاید اما فریب و نیرنگ نباشد به مثل دوکان تبدیل نشود، تا که میکانیزم روشن نباشد صلح به نتیجه نمی رسد.”

با این همه در آستانه تلاش‌های مشترک آلمان و امریکا، قرار است فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، برای هفتمین‌بار با نماینده‌گان سیاسی طالبان در قطر رایزنی کند، این دور از گفت‌وگوها امیدوار کننده برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی گفته شده است.

گزارشگر: خالد نیکزاد

About Ariana News

Avatar

Check Also

در حمله بر مرکز توزیع شناسنامه های برقی در جلال آباد ۵ تن کشته شدند

(Last Updated On: سپتامبر 18, 2019) حوالی ساعت ۱:۳۰ پس از چاشت امروز(چهارشنبه، ۲۷سنبله) انفجاری …