خبرهای تازه

وزارت امور مهاجرین: ایران موضع رسمی خود در خصوص اخراج مهاجرین را اعلان نکرده است

(Last Updated On: آگوست 26, 2013)

حکومت ایران به افغان های فاقد مدرک در این کشور دو هفته مهلت تعین کرده تا این کشور را ترک کنند.

رسانه های ایرانی با نشر این گزارش گفته اند حکومت ایران به این افغان ها هشدار داده است اگر تا زمان تعین شده ایران را ترک نکنند، بازداشت خواهند شد.

ایران از کشورهای است که بیشترین رقم مهاجرین افغان را در خود جای داده است. بر اساس آمارها در حال حاضر حدود سه میلیون افغان در ایران زندگی می کنند که از این میان یک میلیون و چهارصد هزار تن فاقد مدرک پناهندگی اند، اما ویزای اقامت را از سوی دولت ایران بدست آورده اند.

گفته می شود که اعتبار ویزای حدود 600 هزار افغان تا ده روز دیگر خاتمه می یابد که به گزارش رسانه های ایرانی، از آن کشور خارج می شوند.

در همین حال مقام های دولت افغانستان می گویند که دولت ایران به اخراج اجباری مهاجرین افغان اقدام نخواهد کرد.

اسلام الدین جرأت سخنگوی وزارت امور مهاجرین گفت که هنوز دولت ایران موضع رسمی خود در این زمینه را مشخص نکرده است.

جانان موسی زی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز گفت که بر اساس توافقات قبلی خروج مهاجرین از کشورهای ایران و پاکستان بایست دواطلبانه، آبرومندانه و مطابق به آمادگی های دولت افغانستان صورت گیرد.

ایران در حالی به مهاجران افغان مهلت تعیین کرده است که در این روز ها سرو صدا ها در مورد امضای سند موافقت نامه امنیتی میان کابل و واشنگتن بالا گرفته است.

برخی از پژوهشگران و منتقدان ایران را از کشور های مخالف امضای این سند خوانده میگویند، مهلت تعیین شده برای مهاجران افغان نوعی از مخالفت ایران با امضای این سند میباشد.

مریم کوفی عضو مجلس نمایندگان گفت که احتمالا دولت ایران برای جلوگیری از امضای این سند می خواهد بر دولت افغانستان اعمال فشار کند.

احمد سعیدی آگاه سیاسی نیز معتقد است که هرچه دولت افغانستان به امضای سند موافقت نامه امنیتی با امریکا نزدیک می شود، دولت ایران نیز سنگ اندازی های خود را بیشتر می سازد.

با این همه، وزارت امور مهاجران و عودت کننده گان میگویند، هفته آینده برخی مقام های ایرانی به کابل سفر خواهند کرد و این وزارت مشکلات مهاجرین را با مقام های ایرانی در میان خواهد گذاشت.

About Ariana News

Avatar

Check Also

تخریب یک قرارگاه طالبان – غزنی

(Last Updated On: فوریه 19, 2020)در یک عملیات شبانه نیروهای ویژه در ولایت غزنی، یک …