خبرهای تازه

ورزش عامل پیشگیری از بروز هفت سرطان

(Last Updated On: اکتبر 22, 2014)

An-Athletic-woman-jogging-in-the-winter

نیمی از سرطان‌ها با ورزش قابل پیش‌گیری هستند.

ورزش می‌تواند از بسیاری سرطان‌ها از جمله سرطان سینه و روده جلوگیری کند. هیچ وقت برای شروع ورزش دیر نیست. هر زمانی که ورزش شروع شود فواید آن را می‌توان مشاهده کرد.

هفت سرطانی که با کمک ورزش از احتمال ابتلا به آن‌ها کاسته می‌شود، عبارتند از: سرطان رحم، سرطان روده ، سرطان پروستات ، سرطان سینه ، سرطان ریه ، سرطان تخمدانو سرطان معده

محققان دانشگاه ییل اعلام کرده‌اند، زنانی که در حدود 150 دقیقه در هفته ورزش می‌کنند 34 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم هستند.

همچنان مطالعات منتشر شده در مجله پزشکی انگلیس نشان می‌دهد، افرادی که حداقل به صورت روزانه 30 دقیقه ورزش می‌کنند کمتر به سرطان روده دچار می‌شوند. در مطالعات انجام شده 55489 مرد و زن بین سنین 50 تا 64 سال به مدت 10 سال مورد بررسی قرار گرفتند.

مردانی که ورزش تفریحی یا ورزش با شدت متوسط در طول هفته انجام می‌دهند کمتر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند.

زنانی که سابقه سرطان سینه در خانواده آن‌ها وجود دارد می‌توانند با انجام 20 دقیقه ورزش حداقل 5 روز در هفته تا یک چهارم احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهند. مطالعات دیگری نیز نشان داده است شروع کردن ورزش از دوران نوجوانی می‌تواند احتمال سرطان سینه را در افرادی که ژن BRCA دارند کم کند.

ورزش می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را حتی در افراد سیگاری کاهش دهد. مطالعاتی در این زمینه در دانشگاه مینسوتو انجام شده است. برای انجام این مطالعات 36929 پرسشنامه پر شد. نتایج نشان داد افرادی که بیشتر ورزش می‌کنند کمتر مبتلا به سرطان ریه می‌شوند.

بررسی‌ها نشان داده است زنانی که فعالیت با شدت زیاد انجام می‌دهند کمتر به سرطان تخمدان مبتلا می‌شوند. انجام فعالیت‌ فیزیکی هوازی که ضربان قلب را بالا ببرد مناسبترین ورزش برای جلوگیری از ابتلا شدن به این مرض میباشد.

افرادی که ورزش با شدت متوسط انجام می‌دهند حدود 50 درصد از احتمال ابتلا به سرطان معده جلوگیری می‌کنند. در بررسی‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه اونتوریو مشخص شده است که انجام ورزش با شدت کافی سه روز در هفته 20 تا 40 درصد از احتمال ابتلا به سرطان معده می‌کاهد.

بنا” سعی کنید ورزشی که به آن علاقه دارید انتخاب کنید و آن را روزانه انجام دهید می‌توانید حتی به راه رفتن و دویدن نیز بپردازید. حتی کسانی که سال‌های زیادی زندگی ساکن داشته‌اند و سن بالاتری دارند نیز می‌توانند با شروع ورزش فواید آن را کسب کنند.

About Ariana News

Check Also

امیر محمد دعوت تیم ملی فوتبال افغانستان را پذیرفت

(Last Updated On: ژانویه 5, 2019) امیر محمد برادر کوچک شریف محمد دعوت تیم ملی …