واکنش ها در قبال راهبرد جدید امریکا به افغانستان

(Last Updated On: آگوست 23, 2017)

مایک پنس، معاون رییس جمهور امریکا می گوید: راهبردی را که دونالد ترمپ اعلام کرد، طرح جامع منطقه ای برای رسیدن به هدف یک افغانستان با ثبات و صلح آمیز است.

معاون رییس جمهور امریکا می گوید که فرستادن شمار بیشتر سربازان به افغانستان، ارتباط به وضعیت در آنجا دارد.

آقای پنس گفته است: “چیزی را که رییس جمهور تصمیم گرفته است، استقرار شمار کافی سربازان در سطح لوا در افغانستان است. تا نیروهای امنیتی افغان را در مبارزه با طالبان، شبکه حقانی، القاعده و داعش کمک کند.”

در همین حال جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا می گوید: در انتظار طرح جنرال دنفورد رییس ستاد مشترک امریکاست تا افزایش سربازان را اعلام کند.

متیس می گوید: “من اختیار فرستادن شماری از سربازان را دارم، من به رییس ستاد مشترک ارتش دستور داده ام تا طرح اش را آماده کند.”

از سوی هم وزیر خارجه امریکا وابسته شدن رویکرد امریکا در قبال افغانستان بر اساس شرایط را نکته مهم راهبرد تازه می خواند و بر مشروط شدن رویکرد امریکا به کارکرد دولت افغانستان سخن می زند.

ریکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا افزوده است: “با طرح هایی که وزیر دفاع تصویب می کند، وضعیت در حال باخت در میدان را بگونه قابل توجه تغییر می دهد و پیروزی های نیروهای امنیتی افغان آغاز می شود. ما تلاش های خود را همراه با پیشرفت که از سوی دولت افغانستان صورت گرفته مشروط می سازیم که باید به تلاش های در آوردن اصلاحات به ویژه تلاش های سخت تر در زمینه مبارزه با فساد اداری ادامه یابد.”

وزیر خارجه امریکا تاکید دارد که از همین تاکتیک ها در عملیات برای شکست دادن داعش در عراق و سوریه استفاده شده است.

تیلرسون تصریح نموده است که “هدف تمامی این تلاش ها فشار آوردن بالای طالبان است. تا آنها بدانند که نمی توانند در میدان جنگ پیروز شوند.”

با این حال، این طرح موافقان و مخالفانی نیز دارد.

پاول ریان، رییس مجلس نمایندگان امریکا می گوید: “من از تصمیم رییس جمهور امریکا و شیوه ای که این تصمیم را اتخاذ کرد، خرسند هستم.”

بن کاردن، یک سناتور امریکایی می گوید: “ما می دانیم که افزایش نظامیان که در زمان اوباما صورت گرفت، موثر نبود.”

در همین حال استیفن دوجاری، سخنگوی سازمان ملل متحد می گوید: “تمرکز ما بر دریافت یک راه حل سیاسی به بحران کنونی در افغانستان است و کمک با افغان های که رنج زیادی را برای دهه ها متقبل شده اند.”

این در حالیست که وزارت خارجه امریکا بیشتر تاکید بر عملکرد دولت افغانستان دارد و می گوید: افغانستان می تواند شکل حکومتش را انتخاب کند که مناسب نیاز های مردم باشد.

گزارشگر: فهیم نوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

طالبان یک عضو شورای ولایتی سمنگان و چهارتن دیگر را در بغلان باخود بردند

(Last Updated On: آگوست 24, 2019) محمدهاشم سروری، معاون شورای ولایتی سمنگان، می‌گوید که طالبان …