خبرهای تازه

واکنش ها به منظوری استعفای عطا محمد نور از سوی رئیس جمهور

(Last Updated On: دسامبر 18, 2017)

عطا محمد نور در شانزده سال گذشته از چهره های اثر گذار در شمال کشور اما سه سال حکومت وحدت ملی ظاهراً برایش درد سر ساز شده است.

پس از چند روز زد و بند های پشت پرده در مورد کنار زدن آقای نور امروز ریاست جمهور تصمیم نهایی اش را اعلام کرد.

ارگ ریاست جمهوری با پخش اعلامیه ای گفت: “رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی استعفای آقای عطا محمد نور والی بلخ را منظور کرد. این استعفا چندی قبل از طرف آقای نور صورت گرفته بود و انجنیر محمد داوود به حیث والی جدید بلخ  گماشته شد.”

جمعیت اسلامی این اقدام رییس جمهور غنی را خلاف توافقنامه حکومت وحدت ملی عنوان کرد.

در خبرنامه ی که از سوی حزب جمعیت اسلامی به نشر رسیده آمده که “تصمیم ریاست جمهوری را در مورد استاد عطا محمد نور والی بلخ را یک اقدام عجولانه، غیر مسوولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و منافی اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی می‌ دانیم.”

عطا محمد نور اعلام ریاست جمهوری را غیر قابل قبول دانسته است.

آقای نور نیز در اعلامیه ای گفته که “موقف رسمی عطا محمد نور در حال حاضر متکی به اعلامیه امروز جمعیت اسلامی و موضع فردای رهبری این حزب با حضور صلاح الدین ربانی است. رییس جمعیت اسلامی سفر خود به دانمارک را فسخ و قرار است فردا صبح وارد کابل شود و موضع حزب جمعیت اسلامی را با حضور شورای رهبری این حزب اعلام بدارد. بر اساس موقف رهبری جمعیت اسلامی، اعلام استعفای عطامحمد نور از جانب ارگ، اقدام یک جانبه و غیر قابل قبول است.”

از سوی هم شماری از احزاب و جریان های سیاسی نیز عملکرد ریاست جمهور را با انتقاد یاد می کنند.

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی و رهبر روند سبز در یک همایشی در کابل گفت: “هیچ کسی ما را از صحنه قدرت دور ساخته نمی تواند، یک کسی را که باد آورده باشد و به یک جای آورده و شانده چرا چهره ها و نام های که در تاریخ ثبت است را دور بسازد. همین حالا نبود داکتر صاحب عبدالله به معنی نبود حکومت وحدت ملی است. ما باید جلو تقلب را بگیریم ما یک مشکل داریم که رهبری واحد نداریم.”

احمد ولی مسعود، رییس بنیاد احمد شاه مسعود در مورد اظهار داشت: “چهره های جهاد کم کم دور شده می روند یک حکومت که اشغال گر، فاسد، دست نشانده است – چرا باید چهره های جهاد را که برای کشور خود زحمت کشیدن را دور بسازند.”

مسعود ترشتوال، عضو شورای حراست و ثبات گفت: “در صورتیکه در انتخابات چهره ها و جریان های سیاسی وجود نداشته باشد و ما یک انتخابات شفاف و عادلانه نداشته باشیم دوام حکومت نمی تواند که موثر باشد و مشکل است از این وضعیت بیرون شویم.”

به اساس گزارش ها استعفا عطا محمد نور مربوط به چند ماه پیش است که در آن زمان پس از گفتگو میان عطا محمد نور و رییس جمهورغنی در بلخ به این درخواست پاسخ داده نشد و در ضمن آقای نور از کرسی سرپرستی به حیث والی بلخ گماشته شد اما پس از یک جا شدن عطا محمد نور با جنرال دوستم و محمد محقق در یک ایتلاف جدید تیره گی در روابط ارگ با آقای نور دو باره رنگ درشت به خود گرفت.

About Ariana News

Avatar

Check Also

طالبان ۸۰ سرباز را در ولایت ارزگان محاصره کرده اند

(Last Updated On: اکتبر 15, 2019) مقام های محلی ولایت ارزگان میگویند که طالبان هشتاد …