خبرهای تازه

واکنش ها به تهیه راهنمای قوم گرایانه از سوی یک مقام اداره امور

(Last Updated On: سپتامبر 19, 2017)

بربنیاد نشر یک گزارش روزنامه اطلاعات روز که نشان دهنده یک سند محرم راهنمای قوم گرایانه از سوی معاون ریاست نظارت و ارزیابی اداره امور است، واکنش ها را به دنبال گرفته است.

در همین حال، ریاست جمهوری کشور از بررسی افشای سند محرم راهنمای قوم‌ گرایانه توسط معاون ریاست نظارت و ارزیابی اداره امور سخن می زند.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفت: “تمامی اتباع کشور به اساس قانون اساسی یکسان اند و هیچ کسی نمی تواند موارد قومی را در اداره های دولتی دامن زند و این قضیه هم از سوی دولت به بررسی گرفته می شود.”

جریان های سیاسی ناتوانی حکومت را دلیل پیدایش این گونه اتفاق ها عنوان می کنند.

انور الحق احدی، رییس جبهه ملی نوین افغانستان به آریانانیوز گفت: “همه میدانند که دامن زدن به موارد قومی دولت را ضعیف می سازد و این کار خلاف قانون اساسی کشور است و ما می خواهیم رییس جمهور این موارد را جدا بررسی کند.”

برخی از اعضای شورای ملی نیز نشر این سند را تکان دهنده میدانند.

احمد بهزاد، نماینده مردم هرات در مجلس اظهار داشت: “این سند ها نشان میدهد که دولت دست دراز در قوم گرایی و حکومت گرایی دارد.”

محمد علم ایزدیار، معاون دوم مجلس سنا علاوه کرد: “این بسیار جای خجالت وشرمندگی است که در اداره امور ارگ موارد قومی و نژادی دامن زده شود. این جدأ وحدت ملی افغانستان را ضربه می زند.”

تصویری که از صبح روز سه شنبه دست به دست می شود در آن آقای ثواب الدین مخکش تمامی ادعا ها بر علیه خودش را بی اساس خوانده و سند های نشر شده را جعلی می داند. اما وی تایید می کند که این راهنما از کمپیوتر متعلق به وی شریک شده است.

از سوی هم در پی نشر سند رهنماعی قوم گرایانه یی منسوب به ثواب الدین مخکش، این فرد از کرسی معاون ریاست نظارت و ارزیابی اداره امور استعفا داده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

۸۲۱ شهروند خارجی خواهان پناهندگی در افغانستان هستند

(Last Updated On: اکتبر 19, 2019) ۸۲۱ تن از شهروندان خارجی، در افغانستان درخواست پناهندگی …