خبرهای تازه

واکنش ها بر خروج امریکا از توافق هسته ای با ایران

(Last Updated On: می 9, 2018)

دونالد ترمپ، رییس جمهور آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج شد.

آقای ترامپ چهار روز پیش از وقت تعیین شده در یک سخنرانی در کاخ سفید رسمن اعلام کرد که او از توافق هسته ای ایران خارج می شود و تحریم های شدیدتر علیه این کشور وضع می کند.

آقای ترمپ در مورد گفت: “همکاران آمریکایی من، امروز من می خواهم جهان را در تلاش هایمان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای به روز کنم.”

وی این توافق را”فاجعه بار” با یک رژیم “تروریست پرور” عنوان کرد که صلح و آرامش را به همراه نیاورده و نخوهد آورد و تاکید کرد که اجازه نخواهد داد کشوری که شعار “مرگ بر آمریکا” سر می دهد به سلاح اتمی دست یابد.

“رژیم ایران حامی تروریسم است. این کشور موشک های خطرناک را صادر می کند، مناقشات در سراسر خاورمیانه را تامین می کند و از پروکسی های تروریستی و شبه نظامیان مانند حزب الله، حماس، طالبان و القاعده حمایت می کند. در طول سالها، ایران و نمایندگان آن سفارتخانه های آمریکا و تاسیسات نظامی ما را بمباران کرده اند، صدها تن از سربازان آمریکایی را به قتل رسانده و به شهروندان آمریکایی ربوده شده، زندان و شکنجه داده اند. رژیم ایران با تسخیر ثروت مردم خود، از حکومت طولانی خود از هرج و مرج و تروریسم حمایت کرده است.”

ترمپ از از یک فرمان رسمی تحریم علیه ایران در ساعت های آینده خبر داد.

“در ساعات آینده یک فرمان رسمی تحریم علیه ایران را امضا خواهم کرد که ضمن ایجاد تحریم های سنگین علیه ایران، هر دولتی که به ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای کمک کند را نیز تحریم میکند.”

در همین حال، حسن روحانی رییس جمهور ایران در واکنش به این تصمیم دونالد ترمپ گفت که خیلی خوشحال است از اینکه یک موجود مزاهم از برجام خارج شد او نیز تاکید کرد که اگر طرف های باقی مانده تضمین دهند که منافع ایران “تامین” شود، تهران در این توافق می ماند.

“من به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده با مذاکرات کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ دیگر یعنی روسیه و چین، رایزنی ها، هماهنگی های لازم و مذاکرات لازم را انجام دهند. اگر در پایان این مهلت لازم ما به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می توانیم همه ای اونچه در برجام خواست ملت ایران بوده بدست آوریم. علرغم آمریکا و رژیم صهوینستی، و تلاش اونها و حرف های بی نزاکت امشب ترمپ برجام پایدار خواهد ماند و ما می توانیم به نفع صلح و امنیت و منطقه و جهان قدم های خود را برداریم و اگر بینیم منافع ما تضمین نخواهد شد، به زودی من با مردم ایران صحبت خواهیم کرد و تصمیمات نظام را اون شرایط به اطلاع مردم میرسانم.”

از سوی دیگر، مسوول اتحادیه اروپا در برابر این تصمیم ترامپ واکنش نشان داده و افزوده است که توافق هسته ای ایران یک توافق حیاتی برای منطقه، اتحادیه اروپا و تمام جهان است او نیز از بازگشت تحریم ها نگرانی خود را اظهار کرد.

“اجازه ندهید که هیچ کسی این توافق نامه هسته ای را از بین ببرد. به تعهدات تان پابند باشید تا برجام را باهم حفظ کنیم.”

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل این کار دونالد ترمپ را یک تصمیم جسورانه عنوان می کند.

“برای این تصمیم ترامپ که گامی برای حمایت از صلح جهانی و مقابله با اقدامات مخرب ایران است تشکر می کنم.”

آنتونیو گوترش دبیر کال سازمان ملل، نگرانی عمیق خود را در برابر تصمیم آمریکا برای خارج شدن از این توافق اعلام کرد.

نخست وزیر بریتانیا، صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه در بیانیه‌ای مشترک بر ادامه تعهد خود به توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: “ما ایران را ترغیب می‌کنیم که خویشتن داری نشان دهد. ایران باید به تعهداتش در توافق پایبند باشد و بدون تاخیر و به طور کامل همکاری کند.”

روسیه نیز در واکنشی تند به این تصمیم در بیانیه وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که “خروج آمریکا از برجام بی اعتنایی تواهین آمیزی به قواعد بین المللی  است.

باراک اوباما، رییس جمهور پیشین امریکا که توافق هسته ای با ایران را در زمان ریاست جمهوری خود امضا کرده بود در بیانیه ای در برابر این تصمیم دونالد ترمپ واکنش داده و آن را پشت کردن به نزدیک ترین متحدان آمریکا خوانده است.

در این بیانیه آمده است. “در عرصه امنیت ملی، کمتر چیزی وجود دارد که از تهدید سلاح هسته ای برای آمریکا مهتم تر تلقی شود.”

وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور تصمیم ترامپ را به شدت محکوم و با رهبری و دولت و مردم ایران اعلام همبستگی کامل می‌کند و مطمئن است که ایران می‌تواند از پس پیامدهای این تصمیم بربیاید.

سوریه، امارات متحده، بحرین، ترکیه و سایر کشور ها  نیز در برابر این تصمیم واکنش نشان داده اند.

گزارشگر: نورالله بابکرخیل

About Ariana News

Avatar

Check Also

مجلس سنا اظهارات ترمپ در مورد افغانستان را توهین‌آمیز خواند

(Last Updated On: جولای 23, 2019) مجلس سنا، گفته‌های تازه دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، …