واکنش مجلس نمایندگان به طرح تازه مصوب شورای وزیران

(Last Updated On: آگوست 28, 2013)

به دنبال تصویب طرحی از سوی شورای وزیران برای اختصاص یک کرسی به اهل هنود در مجلس نمایندگان، برخی از اعضای این مجلس واکنش نشان داده و گفته اند که در موجودیت شورای ملی هیچ نهادی حق ندارد تا تصامیم خودسر اتخاذ نماید.

حدود یک ماه پیش مجلس نمایندگان طرح اختصاص یک کرسی برای اهل هنود در قانون انتخابات را رد کرد.

این تصمیم مجلس واکنش اقلیت اهل هنود و برخی از نهادهای مدنی را بر انگیخت و سرانجام رییس جمهور کرزی در ملاقات با نمایندگان اهل هنود وعده سپرد که به مشکلات شان رسیدگی می کند.

در جلسه اخیر شورای وزیران که به ریاست محمدقسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری برگزار شده بود، طرح اختصاص یک کرسی به اقلیت اهل هنود به تصویب رسید.

شورای وزیران تصمیم گرفته که یک ماده در قانون انتخابات افزوده شود تا تعداد کرسی‎های مجلس نمایندگان از ۲۴۹ به ۲۵۰ افزایش یابد.

همچنین شورای وزیران یک بند به ماده دهم این قانون افزوده که براساس آن، برای هندوها و سیک‌ها کل کشور به عنوان یک حوزه انتخاباتی در نظر گرفته می‎شود.

اما حبیبه دانش عضو مجلس نمایندگان در عین اینکه از اختصاص یک کرسی برای اهل هنود حمایت می کند، اما می گویند که تصمیم در این خصوص از صلاحیت شورای ملی است.

مریم کوفی عضو دیگر مجلس نیز گفت که حکومت باید مواد تعدیلی این قانون را به مجلس نمایندگان بفرستد تا نمایندگان مردم در این خصوص تصمیم بگیرند.

در همین حال، هادی میران کارشناس حقوقی از فیصله شورای وزیران حمایت کرده می گوید که اهل هنود نیز مانند سایر افغان ها حق دارند تا نماینده خود را به مجلس نمایندگان بفرستند.

از سویی هم، نمایندگان اهل هنود از این تصمیم شورای وزیران استقبال کرده و آنرا اقدام مثبت توصیف کرده است.

اقلیت اهل هنود در بخش های مختلف افغانستان زندگی می کنند. آنها می گویند که در این کشور به دنیا آمده و در همین کشور تحصیل کرده اند، لذا حق مشارکت فعال در جامعه را دارند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته شدن ۹ تن از نیروهای خیزش مردمی در حمله طالبان – کاپیسا

(Last Updated On: فوریه 18, 2020)منابع امنیتی در ولایت کاپیسا میگویند که ۹ تن از …