واکنش مجلس نماینده‌گان در پیوند به رهایی سه زندانی طالب از سوی حکومت

(Last Updated On: نوامبر 13, 2019)

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان، رهایی سه عضو برجسته شبکه حقانی، از سوی حکومت را به حد خیانت ملی می‌دانند و می‌گویند که قوه قضائیه کشور، استقلالیت ندارد.

پس از آن که حکومت افغانستان انس حقانی، حاجی مالی خان و دو حافظ رشید را از بند آزاد کرد، این کار واکنش‌های جدی شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان را به همراه شد.

این اعضای مجلس، می‌گویند که این یک معامله ننگین است، زیرا این افراد گروه طالبان قاتلان مردم افغانستان هستند.

همچنان اعضای این مجلس، تأکید می‌ورزند که این اقدام حکومت امتیازدادن بزرگ به گروه طالبان و جفا به حق نظامیان کشور است.

نیلوفر ابراهیمی، نماینده مردم بدخشان در مجلس، می‌گوید: “با رهایی سه عضو برجسته مخالفان، انگیزه دفاع واقعی نمانده و معامله ننگین است و اگر بهانه صلح است رهایی ۸۵۰ طالب کافی نبود؟ که امتیاز به سطح خیانت ملی داده شد.”

در همین حال، میررحمان رحمانی، رئیس این مجلس، می‌گوید که رهایی زندانیان طالب باید برای روند صلح سودمند واقع شود، درغیر آن نگرانی‌ها در مورد ناامنی‌ها در کشور بیشتر خواهد شد. آقای رحمانی، می‌گوید، حکومت ادعا دارد که رهایی این سه زندانی طالبان، در مطابقت با قانون صورت گرفته است.

آقای رحمانی، می‌افزاید: “ما که در ارگ خواسته شده بودیم، حکومت می‌گوید که در رهایی سه تن از اعضای طالبان تمامی دوسیه‌های آنان طی مراحل شده و این کار در مطابقت به قوانین کشور بوده است برای صلح مهم است.”

این گفته‌ها از سوی قانون‌گذاران در حالی ابراز می‌شوند که به باور اعضای این مجلس، گروه‌های مخالف مسلح حکومت همواره در برابر نظام و مردم افغانستان درگیر جنگ هستند؛ از شهروندان کشور قربانی می‌گیرند و نباید تصمیم‌های عجولانه در برابر زندانیان این گروها گرفته شود.

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Avatar

Check Also

اعلام آمادگی ریاست تربیت بدنی و ورزش جهت قرنطین بیماران ویروس کرونا

(Last Updated On: مارس 29, 2020)ریاست تربیت بدنی و ورزش برای واگذاری اماکن خود به …