خبرهای تازه

واکنش مجلس سنا در پیوند به اظهارات تازه حکمتیار درباره نیروهای امنیتی

(Last Updated On: سپتامبر 15, 2019)

گفته‌های تازه گلبدین حکمتیار، یک تن از نامزدان ریاست جمهوری، درباره نظامیان کشور واکنش اعضای مجلس سنا را برانگیتخته است.

به تازه‌گی، آقای حکمتیار گفته است که نیروهای امنیتی با انگیزه مقدس به جنگ نمی‌روند بلکه بیکاری و فقر سبب شده است تا در صفوف نیروهای امنیتی بپیونند، اما شماری از اعضای این مجلس، می‌گویند که رهبران جهادی باید از اظهاراتی جلوگیری کنند که سبب خدشه‌دار شدن احساسات مردم می‌شود.

محمدعلم ایزدیار، معاون نخست این مجلس، میگوید: “با وجود آزادی بیان که حق همه است اما اظهاراتی که به ضرر خودش شود و اساسات مردمر ا بار آورد به مصلحت نیست.”

در همین حال، آقای حکمتیار، نیز گفته است که نزد وی «امان الله خان» و «احمد شاه مسعود» قهرمان نیستند و این گفته‌های آقای حکمتیار حتا تنش‌های لفظی را نیز در مجلس به دنبال داشت.

رحمت الله اچکزی، یک عضو مجلس سنا، در این مورد اظهار میدارد: “هدف حکمتیار چه است هر چه می‌کند افغان‌ها می‌بینند و پسر ضیاالحق، به شانه‌های اش چپن انداخته و معلوم می‌شود که به آن سو وفادار است”.

اما،غیرت بهیر، یک عضو دیگر این مجلس در واکنش به گفته‌های آقای چکری، بیان داشت: “اظهارات آقای اچکزی درست نیست و باید معذرت خواهی کند”.

سر انجام فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا، از سناتوران خواست تا پایان روند انتخابات حق ندارند از تربیون این مجلس به نفع یا ضرر نامزدان ریاست جمهوری اظهار نظر کنند.

آقای مسلمیار، می‌گوید: “فیصله شده که مشرانو جرگه بی طرف باشد و مایک مجلس سنا برای تائید و رد هیچ کس نباید استفاده شود.”

این گفته‌ها در حالی از سوی آقای حکمتیار، بیان می‌شود که نیروهای امنیتی ظرف هجده سال پسین در کار مبارزه با هراس‌افگنی بپش از هزاران قربانی را متحمل شده اند.

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Avatar

Check Also

خوش‌بینی ترمپ از تبادله زندانیان طالبان در برابر استادان آمریکایی

(Last Updated On: نوامبر 21, 2019) دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا خوشبین است که …