خبرهای تازه

واکنش فعالان سیاسی در پیوند به نشست بین‌الافغانی مسکو

(Last Updated On: می 31, 2019)

نتیجه نشست بین‌الافغانی مسکو، میان نماینده‌گان طالبان و شماری از سیاسیون افغان با خوشبینی‌ها و انتقادهای تند همراه شده است.

شماری از فعالان سیاسی در کابل می‌گویند که دو طرف گفت‌وگوکننده در مسکو، صلاحیت تصمیم‌گیری روی صلح و آتش‌بس را نداشتند و این نشست از وجود فاصله میان گفتگوها و مقدمه‌های روند صلح  در کشور رونمایی کرد.

نظری پریانی یک تن روزنامه نگار، بیان میدارد: “آنچه که در دو نشست در مسکو سپری شده، نشان می دهد که فاصله بین گفتگو ها و مقدمه های گفت‌وگوهای صلح و آنچه که ما برگزار می‌کنیم و می‌بینیم زیاد است، هنوز طرف‌ها شناخت دقیق از یک دیگر و آن‌چه در افغانستان می‌گذرد ندارتد.”

با این حال، شمار از اعضای رهبری گروه طالبان، این نشست را موثر دانسته، تاکید می‌ورزدند که دو طرف به توافق دیدگاه روی خروج نظامیان خارجی و تحکیم نظام اسلامی در افغانستان دست یافته اند.

دین محمد حنیف، عضو شورای رهبری طالبان گفت: “گفتگو ها خیلی ارزنده و موثر بود برای آینده افغانستان، آوردن صلح، خروج نیروهای خارجی و حاکمیت یک نظام اسلامی همه اتفاق نظر داشتند.”

در همین حال، محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین شورای امنیت و یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری، عدم توافق طالبان روی برقراری آتش‌بس و گفتگوهای همه شمول بین الافغانی را تاسف‌بار خوانده است.

فرخنده زهرا نادری ، مشاور پیشین رییس جمهور غنی، در این مورد اظهار می‌دارد: “اگر واقعا پروسه صلح بین ما و طالبان نتیجه جدی می‌خواهد داشته باشید، باید بحث آتش بس را از نظر نه اندازیم. این منصفانه نیست که مردم خون بدهند اما تعهد سیاسی نداشته باشیم.”

از سویی هم، طالبان هرگونه توافق با سیاست‌گران را روی آینده افغانستان، در گروه نتیجه‌دهی گفت‌وگوهای این گروه با امریکا گفته‌اند، به ویژه در مورد خروج نظامیان خارجی از افغانستان.

حکومت افغانستان، ایالات متحده امریکا، ناتو و اتحادیه اروپا در باره نتیجه نشست بین‌الافغانی مسکو تاکنون واکنش نشان نداده اند، نشست‌ی که در پایان آن، روسیه، کشور میزبان هم نقد و نظری نداشت.

گزارشگر، باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

واکنش‌های تند به رهایی انس حقانی

(Last Updated On: نوامبر 12, 2019) رهایی انس حقانی و دوعضو کلیدی دیگر شبکه حقانی …