واکنش سیاست‌گران در مورد گزینش معین جدید گمرکات وزارت مالیه

(Last Updated On: جولای 26, 2019)

دیپلومات تازه معرفی شده افغان برای سفارت افغانستان در دهلی جدید، و گزینش وی به عنوان معین گمرکات وزارت مالیه؛ واکنش‌های تندی را در میان سیاست‌گران برانگیته است.

این اقدام ارگ با واکنش‌های تند همچون بربادی نسل نوین خوانده می‌شود، شماری از سیاست‌گران در کابل می‌گویند، رئیس‌جمهور با معرفی یک فرد متهم به فساد اعتبار افغانستان را نزد کشور دوم به صفر می‌رساند.

محمد حیدری، یک فعال سیاسی در این زمینه اظهار می‌دارد: “او کسی که گذشته اش با جرایم باشد با در پیش نهادهای عدلی و قضایی دوسیه داشته باشد او را کشوری که از او میزبانی می‌کند می‌تواند به‌عنوان عنصر نامطلوب رد بکند.”

ارگ پس از نهایی شدن فهرست نامزدان ریاست جمهوری، از بهر گزینش افراد در پست‌های بلند حکومتی متهم به مبارزات انتخاباتی پیش از وقت شده است.

در همین حال، دیده‌بان شفافیت می‌گوید، همچون گزینش‌ها در کرسی‌های بلند حکومتی مصلحتی یا هم قومی است تا بتوانند افراد به سود مقام‌های راشد کار نمایند.

عزت الله ادیب، مسئول بخش پژوهش دیده‌بان شفافیت میگوید: “این گماشتن‌ها جنبه سیاسی حزبی و ملحوظات قومی دارد، ما زیاد چنین افراد و اشخاص داریم که دوسیه دارند و حتی به خیانت‌ها دست دارند اما بازهم به بخش‌های مختلف انتخاب می‌شوند.”

این در حالی است که تازه امرالله صالح معاون نخست اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفت که تقرری ها تا ختم روند انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸متوقف است و هیچ نوع عزل نصبی در چوکی‌های حکومتی صورت نمی‌گیرد اما دیده می‌شود که رئیس‌جمهور هنوزهم  به تقرری‌ها دلبند است.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

(Last Updated On: مارس 29, 2020)حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم …