خبرهای تازه

واکنش سناتوران به قطعه نامه صادر شده در نشست علمای اندونیزیا

(Last Updated On: می 13, 2018)

پس از آن که نشست علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در این کشور برگزار شد، انتظار ها براین بود که فتوا ای برای غیر مشروع دانستن جنگ در افغانستان صادر خواهد شد، اما دراین نشست تنها حملات انتحاری حرام دانسته شد؛ چیزی که سناتوران مجلس، این نشست را دست آوردی بزرگ برای پایان جنگ در افغانستان نمی دانند.

سناتوران اظهار داشتند که سازمان استخباراتی پاکستان مانع عالمان دین برای صدور فتوا برای حرام دانستن جنگ درافغانستان شده است.

سناتور نادر بلوچ گفت: “برای نخستین بار علمای پاکستان شجاعت را پیدا کرده اند که جنگ در افغانستان ناروا است. اما آی اس آی از فتوا و اعلامیه ای که برای نامشروع خواندان جنگ درافغانستان که قرار بود ازسوی علمای این کشور صادر شود جلوگیری کرده است.”

سناتور زلمی زابلی تصریح کرد: “در نشست اندونیزیا تنها حملات انتحاری حرام گفته شد. از حکومت میخواهیم تا از تمامی کشور های اسلامی که صلاحیت فتوا را دارند باید فرا خوان بدهند و فتوا بگیرد که جنگ در افغانستان نا روا و حرام است.”

در همین حال رییس مجلس سنا فضل هادی مسلمیار تاکید ورزید که پاکستان همواره مانع رسیدن افغانستان به صلح شده و درعمل هیچ گاهی با افغانستان صادق نبوده است.

آقای مسلمیار بیان کرد: “نشستی که در اندونیزیا برگزار شد یک دست آورد بود. عالمان سه کشور تاکید برصلح افغانستان کردند. پاکستان در عمل باید موضع صلح را جدی بگیرد نه آن که بازی های گذشته بازی شود.”

محمد علم ایزد یار معاون اول مجلس سنا نیز افزود: “جنگ افغانستان جنگ استخباراتی پیچیده است که دست استخبارات جهان و پاکستان دخیل است. از علمای دین به عنوان ابزار استفاده می کنند. علمای پاکستان فتوای ختم جنگ را میدادند که متاسفانه این کار نشد و اعلامیه دادند.”

قانون گذاران د رمجلس یاد آور شدند که وضعیت کنونی مردم را نسبت به عملکرد حکومت نگران کرده و اگر جامعه جهانی اراده برای آوردن صلح افغانستان دارد باید اقدامات عملی را برای پایان جنگ روی دست گیرد.     

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Check Also

نمایندگان امریکا و روسیه در مورد صلح افغانستان در انقره دیدار کردند

(Last Updated On: فوریه 22, 2019) زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان با …