خبرهای تازه

واکنش حکومت افغانستان به «لغو گفتگوهای صلح» میان امریکا و طالبان

(Last Updated On: سپتامبر 8, 2019)

ریاست جمهوری در واکنش به گفته های ترمپ مبنی بر «توقف گفتگوهای صلح» میگوید که مانع اصلی روند صلح ادامه خشونت ها و جنگ جاری طالبان علیه افغان ها است.

ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای امروز(یکشنبه، ۱۷ سنبه) میگوید که مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت بوده و به تمام تلاش ها به هدف رسیدن به صلح متعهد است.

در خبرنامه آمده است: صلح واقعی زمانی تامین شده می تواند که طالبان کشتن افغان ها را متوقف سازند، آتش‌بس را بپذیرند و به گفتگوهای رو در رو، با دولت افغانستان حاضر گردند.”

در هیمن حال حکومت بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن تاکید ورزیده میگوید که از طریق ایجاد یک حکومت قوی، قانونی و مشروع میشود پروسه صلح را با دقت و تدبیر کامل به پیش برد.

این در حالی است که دونالددونالد ترمپ رییس جمهور امریکا گفتگوهای صلح با طالبان را لغو کرد.

آقای ترمپ می‌افزاید که این تصمیم را به دلیل حمله دو روز پیش گروه طالبان در کابل که منجر به کشته شدن یک سرباز امریکایی و یازده تن دیگر گردید، گرفته است.

رییس جمهور امریکا میگوید: “این ها (طالبان) چگونه مردمانی اند که میتوانند به راحتی تنها برای قوی تر کردن موقف معامله شان دست به کشتار این همه انسان بزنند.”

از سویی هم، ریاست اجرائیه در یک اعلامیه می‌گوید که صلح پایدار و با عزت نیاز جدی شهروندان کشور است.

در اعلامیه ریاست اجرائیه آمده است که از تلاش‌های امریکا و جامعه جهانی برای دست‌یابی به صلح به رهبری افغان‌ها پشتیبانی کرده ایم، «اما متأسفانه روند صلح به دلیل افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان و عوامل دیگر سبوتاژ گردید.»

همچنان، خبرنامه افزوده است که ما به صلح با عزت و عادلانه پابند استیم، و راه حل بحران در کشور را درگفت‌وگوی صادقانه و رو در رو به رهبری و مالکیت افغان‌ها می‌بینیم.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته و زخمی شدن ۸ عضو یک خانواده در نتیجه حملات هوایی – بغلان

(Last Updated On: آوریل 4, 2020)روز گذشته بر اثر حملات هوائی دو عضو یک خانواده …