خبرهای تازه

واکنش تند پارلمان افغانستان در مورد اظهارات رئیس جمهور ایران

(Last Updated On: جولای 5, 2017)

برنامه ی ایجاد بندهای برق و آبگردان در افغانستان واکنش ایران را به همراه داشت اما اعضای مجلس نمایندگان این موضوع را سیاسی عنوان کرده می گویند ایران از چهل سال به این سو در آب های افغانستان مداخله می کند.

به روز چهارشنبه، گفته های اخیر رییس جمهور ایران در مورد ساخت بند های آبگردان و برق درافغانستان با واکنش جدی اعضای مجلس نمایندگان رو به رو شد.

نادر خان کتوازی نماینده مردم پکتیکا در مجلس گفت: “بند های کمال خان، سلما، کجکی، برای ایران قابل قبول نیست. ایران از چهل سال به این طرف در آب های افغانستان مداخله کرده است.”

برخی از اعضای مجلس نمایندگان با نگرانی از کمبود بندهای برق و آبگردان در کشور می گویند: رهبران کشور بجای منفعت کشور به منفعت ایران کار می کنند.

رمضان بشردوست نماینده مردم کابل گفت: “اول باید بند های برق افغانستان ساخته شود، چرا نمی شود؟ بخاطری که در ایران ع رفت با غ، قبله سیاسی شان تهران است، معامله می کنند.”

نظیفه ذکی عضو دیگر مجلس از کابل افزود: “شما ما را درگیر جنگ های داخلی کردید و تمام منابع ما را بردید، آب های ما و تمام سرمایه مادی و معنوی ما را شما بردید. حال که دیدند ما آب های خود را مهار می کنیم حساسیت نشان می دهند.”

همایون همایون معاون مجلس نمایندگان از ایران می خواهد تا در مسایل داخلی کشور مداخله نکند.

“ما از ایران می خواهیم تا در مورد مسایل افغانستان چی در آب، امنیت، مسایل فرهنگی، ما مداخله نکند و دشمن های افغانستان را تقویت نبخشد.”

این اظهارات در واکنش به صحبت های حسن روحانی رییس جمهور ایران که گفته است در برابر احداث بندهای متعدد در افغانستان نمی توانیم بی تفاوت باشیم ارایه می شود.

گزارشگر: الاهه عمری

About Ariana News

Avatar

Check Also

واکنش‌های تند به رهایی انس حقانی

(Last Updated On: نوامبر 12, 2019) رهایی انس حقانی و دوعضو کلیدی دیگر شبکه حقانی …