خبرهای تازه

واکنش تند طالبان به نشست عالمان دین در کابل

(Last Updated On: ژوئن 5, 2018)

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای، برگزاری نشست عالمان دینی افغانستان را یک پروسه آمریکایی و نمایشی عنوان کرده و اعلام نمودند که این چنین نشست ها به دستور ایالات متحده آمریکا برگزار میشوند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی گروه طالبان گفته است که فتوای صادر شده از سوی عالمان دینی، از قبل تهیه گردیده بود و آنها فقط برای نظرخواهی دعوت شده بودند.

به روز دوشنبه، بیش از دو هزار عالم دینی از سراسر کشور در گردهمایی در کابل، جنگ و حملات انتحاری را خلاف موازین اسلامی دانستند.

عالمان دین اظهار کردند که ریختن خون انسان ها در حملات انفجاری و انتحاری در افغانستان ناروا است.

در عین حال، رییس جمهور غنی از صدور فتوای عالمان دینی افغانستان که حملات انتحاری را حرام و نامشروع خوانده است استقبال کرد.

آقای غنی در سخنرانی دیشب اش دو پیام داشت.

نخست نشست عالمان دینی در کابل را مثبت و مؤثر دانست و دوم برای طالبان پیام داد تا به صلح و مذاکره بپیوندند.

وی گفت: “به تمامی اداره‌های دولتی هدایت می‌دهم که برای تطبیق و تعقیب پیشنهادهای این فتوا، در روز های نزدیک پلان‌های عملی را آماده کنند.”

به دنبال صدور فتوا و ناروا خواندن جنگ جاری در افغانستان، هنگامی که دیروز عالمان دینی از خیمه لویه جرگه بیرون می‌شدند، یک انتحار کننده با مواد بسته به بدنش اجتماع از آن‌ها را هدف قرار داد.

رییس جمهور در پیام اش نیز “حملۀ تروریستی” بر این نشست را حمله بر “وارثین پیامبر اسلام و مبلغان دین، ارزش های اسلامی و اجماع قاطع علما” عنوان کرد.

About Ariana News

Check Also

ادامۀ اعتراضات نامزدان مجلس نمایندگان در نزدیکی ارگ

(Last Updated On: می 23, 2019)شماری از نامزدان معترض انتخابات مجلس نمایندگان حدود یک ماه …