خبرهای تازه

واکنش افغانستان به اظهارات اخیر وزیر خارجه ایران در مورد آب دریای هیرمند

(Last Updated On: آگوست 28, 2018)

وزارت خارجه افغانستان در واکنش به گفته های وزیر خارجه ایران می گوید که مشکل آب های مرزی با ایران بدون فشار های سیاسی حل خواهد شد.

اخیراً جواد ظریف وزیر خارجه ایران در پیوند به استفاده از آب های مرزی با افغانستان گفته است که این کشور می تواند از اهرم های مختلف استفاده کند اما سیاست تهران تا اکنون این بوده که در برابر همسایه های مسلمانش از تفاهم کار گیرد.  

آقای ظریف در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سوال که آیا ایران در قضیه آب هیرمند از پس افغانستان بر نمی آید گفته که “چرا برمی‌آییم. ما می‌توانیم از اهرم‌های مراودات مرزی، مهاجران افغان، موضوع مواد مخدر و تجارت در مورد افغانستان استفاده کنیم اما مشی ما در مورد همسایگان‌مان، خصوصا همسایگان مسلمان تاکنون این بوده که گروکشی نکرده‌ایم.”

این گفته های وزیر خارجه ایران در افغانستان هم بی پاسخ نیست وزارت خارجه کشور می گوید که هیچ گونه فشار را در حل استفاده از این آب ها نخواهند پذیرفت.

صبغت الله احمد، سخنگوی وزارت خارجه در مورد به آریانانیوز گفت: “انشاالله بدون کدام مسئله اهرم، اهرم فشار و یا هر چیز دیگری این مسائل قابل حل است و حل خواهد شد. تمام موارد را از مجراهای دیپلوماتیک حل خواهیم کرد.”

هم اکنون  آب های جاری افغانستان از  حوزه هریرود و مرغاب به ترکمنستان، در حوزه دریای هیرمند به ایران از دریای کابل به پاکستان و از حوزه آمو به تاجکستان و سپس به ازبکستان و ترکمنستان می ریزد.

در همین حال معیین پیشین وزارت انرژی و آب می گوید که کشور های همسایه بیشتر از آنچه حق شان است از  آب های جاری افغانستان استفاده می کنند

عبدالبصیر عظیمی، معین پیشین وزارت انرژی و آب گفت: “به مراتب آب های که به سمت کشورهای همسایه خصوصاً ایران جاری است از حقابه ئی که در معاهده هلمند تذکر داده شده بیشتر است و این صحبت های که می شود هیچ گونه جنبه کارشناسی و یا علمی ندارد و بیشتر یک بحث داخلی است در داخل کشور خود ایران ولی در افغانستان ضعف مدیریتی وجود دارد.”

وزارت انرژی و آب در مورد این اظهارات حاضر به پاسخگویی نیست.

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Avatar

Check Also

عباس کریمی چهار مدال طلا بدست آورد

(Last Updated On: دسامبر 9, 2019)عباس کریمی در چهار سبک رقابت های سرتاسری شنای معلولان …