خبرهای تازه

واکنش ارگ و سفیر امریکا مبنی بر«تهدید رسانه‌ها» از سوی طالبان

(Last Updated On: ژوئن 25, 2019)

جان بس سفیر امریکا در کابل، امروز(سه‌شنبه، ۴ سرطان) در واکنش به تهدید رسانه ها از سوی طالبان گفته است که این گروه باید از تهدید خبرنگاران دست بردارند.

آقای بس یک روز پس از تهدید گروه طالبان در صفحه تویترش اش نوشته است که خبرناگاری جرم نه، بلکه یک «خدمت عامه» با ارزش است.

سفیر امریکا گفته است: “پرجنب و جوش بودن رسانه ها گواه دستاوردهای ۱۸ سال پسین افغانستان است. خبرنگاری جرم نیست، بلکه یک خدمت عمومی با ارزش است.

در همبن حال آقای بس از طالبان خواسته است که دست از تهدید خبرنگاران و رسانه ها بردارند. به باور وی “خشونت بیشتر علیه خبرنگاران یا غیرنظامیان نه امنیت و فرصت برای افغانستان می‌آورد و نه هم به طالبان برای رسیدن به اهداف سیاسی شان کمک میکند.”

با این حال ارگ ریاست جمهوری نیز به این موضوع واکنش نشان داده گفته است که آزادی بیان از دست‌آوردهای دولت و ملت افغانستان می‌باشد که با قربانی‌های زیادی به دست آمده است. حکومت وحدت ملی با اقدامات مسوولانه همواره تلاش کرده است تا از این ارزش حفاظت و زمینه را برای رشد آن فراهم سازد.

در اعلامیه ارگ آمده: “حکومت از طریق ایجاد “کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها” و همچنان تصویب طرزالعمل مصوونیت خبرنگاران تمام تلاش خود را برای تامین امنیت خبرنگاران، دفاتر رسانه‌ها و فعالیت‌های رسانه‌یی انجام داده است و از هیچ کوششی در این راستا دریغ نخواهد کرد.”

این در حالی است که گروه طالبان روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای به شماری از رسانه‌ها از بهر نشر پیام‌های نهاد‌های امنیتی افغانستان زیر نام اعلانات تجارتی هشدار داد.

گروه طالبان در این اعلامیه گفته اند که در کابل و بعضی از ولایات کشور، شماری از رسانه های تصویری و صوتی اعلانات نهادهای امنیتی افغانستان را زیر نام «اعلانات تجارتی» علیه این گروه به نشر می رسانند که موجب تخریب ذهنیت عامه نسبت به آنان می گردد.

کمیسیون امور نظامی طالبان از این رسانه ها می خواهند که، تا یک هفته دیگر این گونه نشرات شان را متوقف سازند.

این گروه می گوید که در صورت ادامۀ این گونه نشرات رسانه‌ها، این گروه آنان را به حیث «لانه‌های استخباراتی» می شناسند و آن‌ها را مورد اهداف نظامی قرار خواهد داد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

برشنا: طالبان سالانه ۵۵۰ میلیون افغانی پول برق ۳۲ ولسوالی را به جیب می‌زنند

(Last Updated On: دسامبر 11, 2019)شرکت برق افغانستان «برشنا» میگوید که طالبان مسلح سالانه ۵۵۰ …