خبرهای تازه

واکنش‌ها در مورد عدم فعالیت شبکه‌های مخابراتی در بلخ

(Last Updated On: جولای 30, 2019)

مدت یازده روز می‌شود که ارائه خدمات از سوی شرکت‌های خصوصی مخابراتی در ولایت بلخ متوقف شده است.

اداره اترا، می‌گوید، حکومت و طالبان خدمات عامه را وارد منازعات خود شان کرده اند؛ و هر یک در زمان‌های مشخص مانع فعالیت‌های شرکت‌های خصوصی مخابراتی در این ولایت می‌شوند.

سید حارث میر، رئیس اداره و کنترول اترا، میگوید:”متاسفانه هردو طرف فعلاٌ خدمات عام المنفعه را که خدمات مخابراتی هم شامل آن میشود شامل این منازعه شده و دو طرف به خاطر منافع شان باعث قطع این خدمات می‌شوند.” 

طالبان پس از حمله بر دو ایستگاه فرستنده و گیرنده شرکت‌های مخابراتی در ولسوالی چهاربولک بلخ، این شرکت ‌ها را مجبور به متوقف کردن ارایه خدمات مخابراتی شب هنگام در این ولایت ساخته است. حکومت نیز فعالیت این شرکت‌ها را در طول روز متوقف ساخته است که کار باعث خشم باشنده‌گان بلخ را برانگیخته است.

در همین حال، عدم فعالیت شرکت‌های مخابراتی در شماری از ولایت‌های شمالی به ویژه در بلخ روایت‌های متفاوتی را در میان پایتخت نشینان به دنبال داشته است.

باشنده‌گان ولایت بلخ، می‌گویند که حکومت فروش سیم کارت و کارت های مصرفی یک شرکت دولتی را زمینه سازی کرده است، همچنان ادعای مختلف سیاسی دیگر نیز به گوش می‌رسد.

فدامحمد، یک باشنده شهر بلخ، میگوید: “این برنامه از قبل زمینه سازی شده است که باید شبکه های مخابراتی در ولایت بلخ قطع شود.”

رقیب‌های انتخاباتی، رئیس‌جمهور غنی، می‌گویند، این کار یکی از برنامه‌های آقای غنی، برای ممانعت کارزارهای انتخاباتی نامزدان دیگر ریاست جمهوری است.

در همین حال وزارت داخله، از تأمین امنیت فرستنده‌های شرکت‌های مخابراتی خبرداده می‌گوید که به زودی این تهدیدها رفع می‌شود و شرکت‌های مخابراتی می‌توانند فعالیت شان را در بلخ بار دیگر از سرگیرند.

نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت اظهار میدارد: “به نهادهای کشفی و استخباراتی به گونه جدی وظیفه سپرده شده که تمامی برج‌های آنتن‌های مخابراتی را قسمی‌که لازم است در مورد آن اقدامات امنیتی را انجام دهند.”  

به گفته مسئولان شرکت‌های مخابراتی آنان پس از تهدیدهای دوامدار طالبان از رهگذر به آتش کشیدن ایستگاه های مخابراتی و فرستنده‌های شان، ناچار فعالیت شان را از طرف شب متوقف کردند و از حکومت راه چاره می‌طلبند.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

برشنا: طالبان سالانه ۵۵۰ میلیون افغانی پول برق ۳۲ ولسوالی را به جیب می‌زنند

(Last Updated On: دسامبر 11, 2019)شرکت برق افغانستان «برشنا» میگوید که طالبان مسلح سالانه ۵۵۰ …