واکنش‌ها به حمله انتحاری در مراسم مذهبی در کابل

(Last Updated On: نوامبر 21, 2018)

حمله انتحاری شامگاه روز گذشته در مراسم گرامی‌داشت از میلاد پیامبر در تالار عروسی اورانوس شهر کابل، با واکنش های تند رهبران حکومت، رهبران جهان و حتا طالبان مواجه شده است.

رییس جمهور غنی ضمن نکوهش این رویداد گفته است که حمله بر تجمعات عالمان دین در واقع جنایت در برابر مسلمانان است. همچنان وی افزوده است: “حمله تروریستی بر مراسم تجلیل از میلادالنبی و اندیشه های پیامبر بزرگ اسلام که پیام صلح و رحمت را به همراه داشت، دشمنی با ارزش‌های اسلامی و راه و رسم  پیامبر اسلام را نشان می دهد.”

از سویی هم یوناما یا دفترنمایندگی ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان این رویداد را محکوم کرده و گفته است: “حمله شام گذشته در کابل چیزی کمتر از قساوت نیست، و کسانی که این حمله را سازماندهی و عملی کرده اند باید به عدالت کشانیده شوند و پاسخگو قرار گیرند.”

سفارت امریکا در کابل نیز در یک پیامی این حمله هراس افگنان را بزدلانه و بی رحمانه عنوان و آن را محکوم کرده است. همچنان در پیام این سفارت آمده است: ” ایالات متحده همچنان متعهد به برقراری صلح و ثبات در افغانستان بوده و در کنار مردم افغانستان که خواهان صلح و آزادی از چنین رویدادهای وحشتناک اند، خواهد ماند.”

سفارت ایران در کابل هم این حمله را نکوهش کرده و هدف آن را تشدید اختلافات فرقه‌ای و قومی و ایجاد سوء‌ظن و بدبینی میان شهروندان افغانستان گفته است.

با این حال طالبان نیز با نشر خبرنامه‌ی دست‌ داشتن این گروه در رویداد شب گذشته را رد کرده و حمله بر مراسم گرامی‌داشت از میلاد پیامبر اسلام و افراد ملکی را محکوم کرده اند.

این در حالی است که شامگاه روز گذشته انفجاری در مراسم سالیاد میلاد حضرت محمد پیامبر اسلام در تالار اروانوس شهر کابل رخ داد که در نتیجه ۵۰ تن جان باختند و ۸۳ تن دیگر زخمی شدند. 

از سویی هم ریاست جمهوری، امروز(چهارشنبه، ۲۹ عقرب) را ماتم ملی اعلام کرده و دستور داده است که پرچم افغانستان در سراسر کشور و تمامی نمایندگی های افغانستان در کشورهای دیگر، به حالت نیمه افراشته درآیند.

تا هنوز شخص و یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ریاست اجرائیه ارگ و اداره احصائیه را به مهندسی انتخابات متهم کرد

(Last Updated On: جولای 16, 2019) اداره‌ ملی احصائیه و معلومات، در تبانی با ارگ …