والی کابل: صدها زندانی سالهاست که بدون محاکمه در توقیف گاه بسر می برند

(Last Updated On: آگوست 5, 2018)

محمد یعقوب حیدری والی کابل می گوید: صدها متهم سالها است که در بازداشت‌گاه کابل به سر میبرند اما هنوز دادگاهی نشده اند.

آقای حیدری می افزاید که این بازدشت‌گاه ظرفیت 400 زندانی را دارد در حالیکه هم اکنون 1400 نفر در آن زندانی استند.

او که در برنامه «مشوره برای تغییر راهبرد کمیسیون حقوق بشر» سخن میزد گفت: “بدتر و شرم آور تر از همه در این تعداد به صدها نفر که سالهای متمادی از توقیف شان گذشته اما هنوز محاکمه نشده اند و در توقیف‌گاه بسر می برند. یعنی حقوق بشر را از کجا شروع می کنیم؟ سوال من این است که سارنوالان و قاضی ها مصروف چی هستند؟”.

ظاهرن افراد زور گوی و غاصبان زمین در کابل کارد را به استخوان صبر والی پایتخت رسانده است. در برخی موارد خود والی شاهد بوده که حتی بلند پایه ترین مقام فرماندهی پولیس کابل نیز در برابر آنان عاجز مانده است.

وی می گوید: “کسی می آید می گوید: خانه مرا به زور غصب کرده اند. زمانیکه به فرماندهی پولیس کابل می گویم که این مورد را پیگیری کنند می گویند: زور ما نمی رسد پدرش معاون شورای امنیت ملی است.”

این مقام حکومتی با ابراز نگرانی از افزایش افراد زورگوی می گوید: باید در این انتخابات فرصت از آنها گرفته شود.

در این برنامه که رایزنی از تغییر راهبرد کاری کمیسیون حقوق بشر است، کمیسیونی که سالها گواه نقض قوانین حقوق بشری در جغرافیای جنگ زده افغانستان بوده و از این رهگذر شکایت های درج کرده است.

سیما ثمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید: “ما شاهد بودیم که قاچاق اطفال در کشور و همچنان بچه بازی جرم نبود وما با تلاش های فراوان توانستیم که این دو معضل بزرگ را شامل کود جزایی افغانستان نمائیم.”

حالا کمیسیون مستقل حقوق بشر در آستانه برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورای های ولسوالی ها برای تغییر راهبردش آستین بالا کشیده در حالیکه این کمیسیون هفت شکایت از ناقضان قوانین حقوق بشری را به کمیسیون شکایت های انتخاباتی سپرده است.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

احتمال تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری

(Last Updated On: اکتبر 16, 2019) احتمال تأخیر در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری …