واشنگتن خواهان اقدامات جدی اسلام آباد در کار مبارزه با هراس افگنی شد

(Last Updated On: آگوست 24, 2018)

 وزارت خارجه امریکا می گوید که مایک پامپیو از نخست وزیر تازه پاکستان خواسته که در برابر تمامی هراس افگنان فعال درخاک پاکستان اقدامات جدی را روی دست بگیرد.

 همزمان با اغاز به کار نخست وزیر تازه پاکستان، ظاهرا امریکا می خواهد که با این کشور کنار بیاید. چنانکه  وزارت خارجه امریکا دربیانیه می گوید که مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا در یک گفتگوتیلفونی با نخست وزیر پاکستان ضمن تاکید بر روابط بهتر با این کشور از وی خواسته که اقدامات جدی را دربرابر هراس افگنان فعال در آنکشور ونیز همکاری درروند صلح افغانستان روی دست بگیرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که وزیر خارجه پومپیو تمایل خود را به خاطر همکاری با حکومت جدید پاکستان جهت ایجاد یک رابطه دو جانبه مثمر بیان کرد.  وی به “نقش حیاتی” اسلام آباد در ترویج روند صلح افغانستان نیز اشاره کرد.

اما پس از این گفته ها، وزارت خارجه پاکستان گزارش کرد که در گفت‌وگوی تلیفونی آقای خان و آقای پومپیو، درباره هراس‌افگنان چیزی یادآوری نشده است.

 با این حال، سید علی کاظمی، عضومجلس نماینده گان در این مورد گفت:” سیاست های کج دار ومریض داشته، زمانیکه مسله امنیت مطرح شده اراده قوی نداشته است ودرگذشته خود عمران خان هم سیاست خصمانه داشت”.

در ماهای اخیر روابط میان واشنگتن واسلام آباد از بهر پشتیبانی پاکستان از آنچه هراس افگنی خواند می شود به سردی گرویده است. کابل و واشنگتن ادعا دارند که رهبری گروه طالبان و شبکه حقانی در پاکستان پناه‌گاه دارند و مقام‌های امریکایی از سال‌ها به این سو خواهان سرکوب رهبران طالبان و شبکه حقانی از سوی اسلام استند. 

 رحمت الله بیژن پور، آگاه سیاسی گفت:” سیاست های اعمالی امریکا باد هوا شد وهیچ گونه تمکین امریکا درباب تحقق فشار برپاکستان برای تامین صلح در افغانستان مشاهده نشده است”.

 این درحالی که است که اخیرن رییس جمهور غنی هم پاکستان را متهم به مداوا زخمیان طالبان کرد و ازین کشور خواهان پاسخگویی شد. هرچند که مقام های پاکستانی این ادعای ریس جمهور غنی را رد کردند. اماعمران خان، نخست وزیر تازه پاکستان در سخنرانی پیروزی‌اش یادآور شد که حکومت او در برابر گروه‌های تندرو اقدام خواهد کرد. 

About Ariana News

Check Also

وزارت دفاع ملی: عملیات “الفتح” طالبان شکست خورده است

(Last Updated On: می 25, 2019) عملیات “الفتح” طالبان با شکست مواجه شده و هیچ …