هیچ نشانه ی از ویروس کرونا تا کنون در بدخشان ثبت نشده است

(Last Updated On: فوریه 6, 2020)

رییس صحت عامه بدخشان میگوید که تیم های سیار صحی را در ۷ ولسوالی مرزی با تاجکستان توظیف کرده اند و تاکنون هیچ علایمی از ویروس کرونا در این ولایت ثبت نشده است.

به گفته رییس صحت عامه بدخشان، ۱۰ کودک در منطقه اوشنگان ولسوالی یمگان بدخشان  به مشکل تنفسی دچار شدند که در مدت ۲۰ روز، ۵ کودک جان باخته و برای فعلا ۴ تیم صحی را در آن ولسوالی توظیف کرده اند.

در همین حال سخنگوی والی بدخشان میگوید، مدتیست که بدلیل نامعلوم بازار های مشترک در ولسوالی های شغنان، اشکاشم و نسی از سوی تاجکستان بسته شده، اما رفت و آمد از طریق مرزها جریان دارد. به گفته او، از طریق مرز بدخشان با چین هیچ گاه رفت و آمد وجود نداشته است.

رییس صحت عامه بدخشان میگوید که در تمامی ولسوالی های مرزی، برای شناسایی افرادیکه به ویروس کرونا مبتلا هستند، تیم های سیار توظیف شده و هیچ علایمی از این ویروس در بدخشان تاکنون  ثبت نشده است.

داکتر نور خاوری، رییس صحت عامه بدخشان، میگوید: “تنها در یمگان پنج طفل در ۲۰ روز از اثر امراض طروق تنفسی جان باخته اند که ما چهار تیم در ساحه فرستادیم و از شیوع این مرض تنفسی جلوگیری شده است.”

به گفته رییس صحت عامه بدخشان در مدت ۲۰ روز، ۱۰ کودک در منطقه اوشنگان ولسوالی یمگان، که یک ساحه زیر اداره طالبان میباشد، به بیماری تنفسی سینه بغل مبتلا شدند که از این میان، ۵ کودک در این مدت جان باخته اند.

در همین حال بشیر صمیم، رییس شورای ولایتی بدخشان، از هم مرز بودن این ولایت با چین و موجودیت راه ترانزیتی چین با تاجکستان، که این کشور با ۷ ولسوالی بدخشان مرز مشترک دارد، نگرانی دارد و وسایل موجود برای تشخیص ویروس کرونا را در این ولایت ابتدایی میداند و از وزارت صحت خواهان توجه جدی در مرزهای بدخشان می باشد.

مسوولان محلی بدخشان بسته شدن مرزهای ولایت بدخشان با تاجکستان را تایید نمی کنند، ولی میگویند که مدتی میشود که بدلیل نامعلوم بازار های مشترک میان افغانستان و تاجکستان در ولسوالی های نسی، اشکاشم وشغنان از طرف کشور تاجکستان، بسته شده اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ویروس کرونا؛ روسیه بسته کردن شهر ها را آغاز کرد

(Last Updated On: مارس 28, 2020) با آنکه در روسیه اپیدمی ویروس کرونا به نظر …