خبرهای تازه

هیچ مرجع مشخصی تاکنون برای معرفی یک کمیشنر جدید به کمیسیون انتخابات پیدا نشده است

(Last Updated On: نوامبر 18, 2017)

ریاست جمهوری از نهاد های مربوطه خواسته است که نامزد کمیشنری را برای کمیسیون انتخابات معرفی کنند اما این که نهاد های مربوطه کدام نهاد ها اند؛ نه ریاست جمهوری و نه هم ریاست اجرایی آنر روشن می سازند.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرایی گفت: “در فرمان رییس جمهور همه چیز واضح است. باید نهاد های مسوول نامزدی را برای کمیسیون انتخابات روشن بسازند.”

بربنیاد قانون انتخابات، رییس جمهور باید از فهرست کمیته گزینش فردی را به عنوان کمیشنر تازه کمیسیون انتخابات، بگمارد اما به گفته نهاد های انتخاباتی، رییس جمهور چنین قصدی ندارد، بل می خواهد که کمیته گزینش دوباره شکل گیرد.

یوسف رشید، رییس دیدبان انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان بیان داشت: “رییس جمهور می خواهد که کمیته گزینش دوباره ایجاد شود در حالیکه این کار غیر قانونی است. باید از فهرست سابق کمیته گزینش یک کمیشنر انتخاب شود.”

 سیاست گران تنها برکناری رییس کمیسیون انتخابات را بسنده نمی خوانند، بلکه می گویند کمیسیون باید لغو اعلام شود و برای برگزاری انتخابات شفاف، کمیسیون دوباره با چهره های نو شکل بگیرد.

ستار مراد، وزیر پیشین حکومت نیز علاوه نمود: “کمیسیون باید لغو اعلام شود و کمیشنران تازه انتخاب شوند، آنهم با حضور جامعه جهانی، حکومت و احزاب سیاسی.”

دلیل برکناری رییس کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون روشن نشده است، از این رو این نوع برکناری خلاف ماده شانزدهم قانون انتخابات پنداشته می شود. نجیب الله احمدزی رییس پیشین کمیسیون انتخابات، ارگ را به مداخله در کار این کمیسیون متهم کرده بود.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

خلیل‌زاد: توافق سیاسی با طالبان جز منافع ملی امریکا است

(Last Updated On: اکتبر 19, 2019) زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید …