خبرهای تازه

هیأت گروه طالبان برای گفتگو با مقام‌های چین به این کشور رفته است

(Last Updated On: ژوئن 17, 2019)

یک هیأت از دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه به چین سفر کرده است.

منابع آگاه از این سفر می‌گویند که هیأت طالبان با شماری از مقام‌های بیجنگ دیدار و دربارۀ پیشرفت‌های اخیر روند صلح افغانستان گفتگو کرده اند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، می گوید، «یک هدف اساسی این است که به کشورهای دیگر آسیاسی اطمینان بدهند که تصویر ارائه شده از طالبان به بیرون غلط است.»

این دیدار هیأت گروه طالبان در آستانۀ هفتمین دور گفتگو‌های آنان با زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان، در قطر صورت گرفته است.

این در حالی است که وزارت امور خارجه دربارۀ چگونگی سفرهای آسان و آزادانه اعضای گروه طالبان به شماری از کشورها معلومات نمی دهد.

عبدالقیوم سجادی، عضوء مجلس نمایندگان از ولایت غزنی، می گوید، «به دلیل ضعف دیپلوماسی افغانستان و هم به دلیل برخورد مفعت جویانۀ برخی از کشورها توافق نظر در مورد تشویق طالبان و رساندن طالبان به نقطه‌ای که بنشینند روی میز مذاکره در تفاهم بین‌الفغانی و به نتایج مثبت دست پیدا کند، وجود ندارد.»

در این میان شماری از آگاهان باور دارند که طالبان بیشتر از پیش در تلاش تقویت دیپلوماسی سیاسی شان در منطقه هستند.

تا کنون مقام‌های چینی و طالبان جزئیات گفتگوهای شان‌را همه‌گانی نکرده اند.

با این همه گزارش هایی نیز وجود دارد که در صورت توافق صلح احتمالی میان واشنگتن و حکومت افغانستان به گروه طالبان، چین به عنوان ضمانت کنندۀ این روند نقش بازی خواهد کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

انفجار ماین در هرات ۱۰ نفر را زخمی کرد

(Last Updated On: نوامبر 17, 2019) در نتیجه انفجار ماین در نزدیک مارکت صرافان شهر …