خبرهای تازه

هند و امریکا توافق کرده اند تا با حکومت افغانستان مشترک کار کنند

(Last Updated On: آگوست 2, 2017)

در میانه گمانه زنی ها از این احتمال که کاهش سربازان یکی از گزینه های زیر نظر کاخ سفید باشد، وزیر خارجه هند در انجمن هند – امریکا بر اهمیت ادامه مشارکت امریکا در افغانستان تاکید می ورزد.

سوشما سوراج سوآراج، وزیر خارجه هند می گوید: “یک ساحه مهم همکاری میان هند و امریکا در یک و نیم دهه گذشته، افغانستان بوده است. ما عمیقان از قربانی های امریکا برای حفظ صلح، امنیت و دموکراسی در افغانستان قدردانی می کنیم.”

هند پنجمین و بزرگترین کمک کننده افغانستان دانسته می شود که هنوز هم خود را متعهد به ادامه حمایت از دولت و مردم افغانستان می داند.

سوآراج می افزاید: “ما یک میلیارد دالر را به اضافه کمک دو میلیارد دالر قبلی، وعده کرده ایم که بیان گر تعهد دوامدار ماست. در جریان سفر نخست وزیر به امریکا، رهبران ما توافق به کار مشترک با دولت افغانستان برای یک افغانستان امن، دموکراتیک، صلح آمیز، مرفه و با ثبات کردند.”

از سوی دیگر وزیر خارجه امریکا از اهمیت همکاری کشور های همسایه افغانستان در آوردن ثبات به این کشور سخن می زند.

ریکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا می گوید: “قصد ما این است که با متحدان خود در منطقه کار کنیم تا تلاش های توسعه طلبانه ایران را برای بی ثبات ساختن ساحات به ویژه در یمن، عراق، سوریه عقب بزنیم و همچنان ما آنها را در ساحاتی از افغانستان می بینیم.”

در همین حال دولت افغانستان می گوید که مبارزه با هراس افگنی نیازمند تعهد مشترک کشورها است.

صدیق صدیقی، رییس مرکز رسانه های حکومت می گوید: “بسیار مهم است که با تهدید مشترک همه ما مبارزه مشترک کنیم، تروریست ها هدف شان این است که افغانستان را مبدل به یک مرکز تروریستی جهانی بسازند و از افغانستان، کشورهای دیگر را هدف قرار بدهند، مسوولیت همه ماست که نگذاریم تروریست ها به هدف شان برسند.”

این در حالیست که افغانستان هنوز در انتظار نهایی شدن راهبرد تازه امریکا است، راهبردی که سرنوشت جنگ و صلح آینده افغانستان را مشخص می سازد.

گزارشگر: فهیم نوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

سفیر افغانستان در امریکا از خروج زودهنگام نظامیان خارجی ابراز نگرانی می‌کند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019) رویا رحمانی، سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا، از …