خبرهای تازه

هندوستان مالیات گمرکی اش را بالای تمام کالاهای صادراتی افغانستان معاف کرد

(Last Updated On: آوریل 6, 2013)

یک هیات از نهاد های مختلف تجارتی وگمرکی هند که به دعوت وزارت تجارت و اداره انکشاف صادرات افغانستان برای آموزش تاجران افغان به کابل آمده اند، میگویند که هند مالیات گمرکی اش را بالای کالا های صادراتی افغانستان معاف کرده است.

گفته می شود که هدف اصلی سفر این هیات، حل مشکلات صادرکنندگان افغان به هند وچگونگی استفاده تاجران افغان از معافیت محصولات ومالیات گمرکی آنکشور می باشد.

اسمیت اندرامورتی رییس هیات اقتصادی بازدید کنندگان هندی گفت:” درسال 2011 حکومت هند تصمیم گرفت تا لست کالاهای وارداتی را که شامل پرداخت مالیه می شدند برای شماری کشورهای کم انکشاف یافته عضو سازمان سارک کاهش دهد، که افغانستان نیز از این فیصله مستفید شده می تواند”.

وی افزود که “هدف اساسی ما چگونگی دسترسی کالاهای افغانی به بازارهای هند است ومابه همه پرسش های شما در مورد صادرات تان به هند معلومات میدهم وهمه مشکلات تانرا حل خواهیم کرد تا رقم صادرات افغانستان به هند افزایش یابد”.

ازسوی هم انورالحق احدی وزیر تجارت وصنایع کشور به این باوراست که اگر مشکلات ترانزیتی با پاکستان نیز حل شود رقم صادرات افغانستان به هند چند برابر افزایش می یابد. وی گفت:” بیشتر از دو صد میلیون دالر صادرات و واردات داریم با کشور هند و صادرات ما روز به روز بیشتر شده میرود که از جمله صادرات میوه ما نسبت به سالهای گذشته 30 در صد افزایش یافته است”.

همزمان با این گاتم موکاپاداهیا سفیر هند درکابل گفت: اکنون زمان آن رسیده که افغانستان تشویق شود تا بسوی خود کفایی اقتصادی گام بردارد.

وی گفت:”راهکار اساسی هند در افغانستان این است که اقتصاد افغانستان رشد کند و به ثبات اقتصادی دست یابد، عمده ترین موضوع این است که ما از سال 2001 تاکنون برای افغانستان تعهد همکاری دومیلیارد دالر را کردیم اما حالا زمان آن رسیده که افغانستان بسوی خود کفایی برود و هدف اساسی امضای تفاهم نامه استراتیژیک افغانستان با هند نیز بهبود وضیعت اقتصادی منطقه به ویژه افغانستان است”.

براساس بررسی های وزارت تجارت، هند یکی از بزرگترین ونزدیک ترین بازار برای کالاهای افغانی درمنطقه است

About Ariana News

Check Also

انفجار در هرات پنج کشته و ۲۰ زخمی برجا گذاشت

(Last Updated On: می 18, 2019) در نتیجه یک انفجار در ولسوالی اوبه ولایت هرات …