خبرهای تازه

هشدار زلمی خلیل زاد به عطا محمد نور

(Last Updated On: ژانویه 26, 2018)

زلمی خلیل زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان به عطا محمد نور هشدار می دهد که صبر و حوصله حکومت و شریکان خارجی افغانستان در برابر وی زیاد نخواهد بود و جهانیان اجازه دوام تنش ها را نمی دهند.

سفیر پیشین امریکا در افغانستان و عراق و هم حزبی دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در گفتگو با آریانانیوز اظهار نمود که با رییس جمهور و عطا محمد نور برای حل تنش ها جداگانه می بیند.

آقای خلیل زاد گفت: « صبر و حوصله هم از خود اندازه دارد. کاری نکنند که غلط حساب کنند. سیاسیون درست حساب نکرده اند. بعضی اوقات دو و دو نزد آنان هشت و یا دوازده شده است. بر اساس احساسات و غرور شخصی فیصله می کنیم و نه به اساس حسابی که دو و دو چهار می شود.”

 به باور خلیل زاد هم پیمانان خارجی افغانستان و حکومت صبر و حوصله زیاد در برابر دوام مخالفت آقای نور با حکومت را ندارند و از دید او اجازه هم برای گسترده شدن بازی های خورد و کوچک و بدون محاسبه را نمی دهند.

وی تصریح نمود: «فکر نکنم که آقای نور این کار را بکند. او ادم هوشیار است. اشتباه خواهد بود که با نیروهای بین المللی مقابله کند. فکر نکنم که ضرورت شود که نیروهای جهانی فیصله رییس جمهور را به زور بالای نور بقبولانند. باید در چهارچوب قانون حل شود. هر چه زودتر بهتر.»

در عین حال، خلیل زاد در واکنش به پشتیبانی جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس کندهار و برخی مقام های دولتی از عطا محمد نور بیان کرد که جهان در این مورد بی طرف نخواهد ماند و نباید سیاسیون محاسبه غلط کنند.

او اضافه کرد: «غلط حساب نکنند که این مسله به مدت طولانی دوام کرده می تواند. این کار دروازه را به بازی های دیگر باز می کند. برخی ها از این مشکل همین حالا برای منافع شخصی و حزبی استفاده می کنند. مشکلی که در کندهار است، اگر تشویق شوند و ملک الطوایفی بسازند قابل قبول نیست. جهان بی طرف نخواهد بود.”

عطا محمد نور کنار رفتن اش از ولایت بلخ را وابسته به پذیرفته شدن خواست های جمعیت اسلامی از سوی ارگ ساخته است؛ اما کاخ سفید گفته است که تنش های سیاسی در افغانستان باید به گونه مسالمت آمیز در چهارچوب قانون حل شود.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

اظهارات تازه عطامحمد نور در پیوند به تنش‌های اخیر در بلخ

(Last Updated On: مارس 20, 2019) عطامحمد نور، والی پیشین بلخ و رییس اجراییه حزب …